Ömer Dinçer: Çocuklarımız otoriter bir kültür içinde yetişiyor

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yeni eğitim dönemi başlarken Habertürk gazetesinde yazdığı yazıda, Türkiye’de eğitimin eksikliklerini değerlendirirken, mevcut eğitim sisteminin eksiklerine vurgu yaptı.

AK Parti döneminde eğitimin altyapısı konusunda önemli gelişmeler yaşandığını kaydeden Ömer Dinçer, “Ama eğitim sorunu bunlardan ibaret değil. Daha köklü ve yapısal sorunlarımız var.” dedi.

OECD’nin raporlarına, PISA ve TIMSS sınavlarındaki Türkiye’nin durumuna atıf yapan Ömer Dinçer, “Hepsinden önemlisi, otoriter bir kültür içinde bağımlı olarak yetişen çocuklarımız kendisine tanınan alanın dışına çıkmakta zorlanıyor. Analiz yapma, sorun teşhisi ve problem çözme yetenekleri zayıf.” sözlerini kullandı.

Dinçer, son günlerde müfredatla ilgili değişiklikler yapılacağını açıklayan Milli Eğitim Bakanı’nın yaklaşımını da şu sözlerle eleştirdi:

“Öğrenimin niteliğini ve niceliğini öğrencinin değil, müfredatın belirlediği bir sistem özgür, yenilikçi ama aynı zamanda hüner ve hikmet sahibi insan yetiştiremez. Çocuğa özgü yöntemlere değil, müfredat programını yetiştirmeye odaklı bir öğretmen eğitim seviyesini yükseltemez.”

Ömer Dinçer’in yazısının tamamını okumak için tıklayınız.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin