Hollanda’da yasama yılı Kur’an tilavetiyle başladı [VİDEO]

Hollanda’da yeni yasama yılı, Lahey’deki Büyük Kilise’de (Grote Kerk) düzenlenen törenle başladı. Törene Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Bakan Jetta Klijnsma, kabine üyeleri, milletvekilleri, siyasi parti başkanları ve üst düzey memurlar katıldı. Açılışta Müslümanlar adına Den Haag El İslam Camii İmamı Rahmani Muhammed Kur’an-ı Kerim okudu.

Törende farklı dinlerin temsilcileri, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Bu yıl 17.sı düzenlenen yeni yasama yılı açılışı “Barış ve birlikte yaşama” temasıyla yapıldı. Müslüman, Hıristiyan, Yahudi, Budist, Hümanist ve Bahaî dini temsilcileri paylaşmanın öneminden bahsetti. Çocuk korosunun seslendirdiği parçaların ardından, Hollanda Milli Marşı’nın okunması ile program sona erdi.

Hollanda Başbakan Mark Rutte,  2017 beklentiler ve mülteciler konusunda konuştu. Başbakan Rutte 2016 yılını zor bir dönem olarak hep birlikte geçirdiklerini söyledi. Hollanda’ya yeni gelen mülteci konusunda ciddi azalma olduğunu belirten Rutte ” Mülteci konusuna gelince şuanda, mülteci sayısında azalma yaşanıyor. Birçok sığınmacı bölgelerdeki kamplara yerleştirildi, bunların yanı sıra Hollanda’daki entegrasyonun başarıya ulaşması için daha çok çalışmamız gerekmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Mark Rutte şunlara değindi: ” Malumunuz hep birlikte zor bir dönemden geçtik. Hollanda ekonomisi kötüye gidiyordu. Mülteci akını ile karşı karşıya kaldık. Bunların ülkemizde barındırılması gerekiyordu. Geriye baktığımızda onların bu sorununu bir nebze olsun giderdik. Önümüzdeki (2017) yılına baktığımızda yeni iş imkânların açıldığını, ev fiyatlarında yükselişin olduğunu gözlemliyoruz. İnsanlar, önümüzdeki dönemlerde Hollanda ekonomisinin daha iyi bir yöne doğru ilerlediğini kendileri de hissetmeye başlayacaklar.”

Kaynak: ZamanHollanda / Basri Doğan

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin