Ölüm orucundaki Grup Yorum üyelerinin evine polis baskını!

Ölüm orucunda olan Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in bulunduğu eve baskın düzenleyen polis Bölek ve Gökçek’i bilinmeyen bir yere götürdü.

Halkın Hukuk Bürosu, ölüm orucundaki Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in baskınla evlerinden alındığını duyurdu.

Erdinç Aslan, Ayhan Gün ve Yurdagül Gümüş’ün gözaltına alındığı bilgisini de paylaşan Halkın Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ölüm orucunda olan ve Grup Yorum üyesi olan müvekkillerimiz Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in kaldığı evin basıldığı, evde bulunanların ters kelepçeli halde bekletildiği evde aramanın devam ettiği bilgisi verildi. Müvekkillerimizin rızasının yokluğu göz ardı edilerek yapılacak bir müdahale sonucunda meydana gelebilecek her olumsuzluk karşısında, müdahaleyi gerçekleştiren doktorların ve buna zorlayan polislerin uluslararası anlamda sorumlulukları doğacaktır.’’

İŞKENCE İNSANLIK SUÇUDUR! İŞKENCE SUÇUNUN ZAMANAŞIMI YOKTUR

Türkiye’nin de imzacısı olduğu ve iç hukuka uyarlamak amacıyla Meclis’ten geçirdiği biyo-tıp sözleşmesinin 5. maddesi ve diğer birçok uluslararası sözleşmeye göre ilgili kişinin muvafakati bulunmaksızın tıbbi müdahalede bulunulması yasaklandığını ifade eden Halkın Hukuk Bürosu’nun yaptığı açıklamada, ‘‘Ölüm orucu direnişçilerine daha önceki kitlesel ölüm orucu eylemlerinde irade dışı müdahale işkencesi denenmiş ve bu müdahaleler, eylemcilerin hayatını kaybetmesine, sakatlanmasına veya vücudunda kalıcı hasarlar oluşmasına sebebiyet vermiştir. Müvekkillerimizin sağlığında bu denli olumsuzluklara yol açabilecek olan her türlü müdahale işkencedir. İşkence insanlık suçudur! İşkence suçunun zamanaşımı yoktur.’’ İfadeleri kullanıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin