Ölüm döşeğinden yeşil sahalarda istikrara: Thiago Silva 

HABER-PORTRE | HASAN CÜCÜK 

Paris Saint Germain (PSG), 2012’de Katar sermayesini arkasına aldıktan sonra kadrosuna birbirinden ünlü isimleri kattı. Aradan geçen 8 yılda şampiyonluğu sadece bir kez Monaco’ya kaptıran PSG, tartışmasız Ligue 1’in bir numarası oldu. PSG’nin başarısında imzası olan isimlerden biri de Brezilyalı Thiago Silva oldu. Temmuz 2012’de PSG kadrosuna katılan Silva, istikrarı ile dikkat çekti. Ancak Sambacı için hayat her zaman tatlı yüzünü göstermedi. Kariyerinin başında adeta ölümden döndü. 

Her Brezilyalı gibi Thiago Silva’nında bir numaralı hayali futbolcu olmaktı. Bu hayalini gerçekleştiren şanslılardan biri oldu. Futbolcu olmak fakirlikten kurtuluşun anahtarı olduğu Samba ülkesinde, Thiago Silva kariyerine RS Futebol takımında başladı. Ocak 2004’te henüz 19 yaşındayken Juventude takımına transfer oldu. Gelir gelmez formayı kapan Thiago Silva, kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başladı. 

Her Brezilyalı futbolcu gibi hayalinde Avrupa’da top koşturmak vardı. Fazla beklemeden teklif gelip kapısını çaldı. Gelen teklif 2003’te UEFA Kupası’nı, 2004’te Şampiyonlar Ligi’ni kazanan FC Porto’dandı. Ocak 2005’te 2,5 milyon Euro bedelle FC Porto yolunu tutan Thiago Silva’nın Avrupa hayali gerçeğe dönüşüyordu ama ters giden birşeyler vardı. 

Takım arkadaşlarının hızına yetişmekte zorlanıyordu. Sürekli öksürüyor ve zaman zaman ateşi çıkıyordu. Göğsündeki ağrıyı ise sürekli hissediyordu. Genç futbolcunun durumu kulüp doktorlarını endişenlediyordu. Tam teşhisi koyduklarında ise Thiago Silva’ya yol görünüp Dinamo Moskova’ya 3,5 milyon Euro bedelle Temmuz 2005’te transfer oldu. FC Porto’da hiç oynamadan Rusya Ligi yolunu tutan Thiago Silva’nın bu transfer bir anlamda hayatını kurtarıyordu. 

Dinamo Moskova’da Juventude’den hocası Ivo Wartmann’la bulaşan Silva’nın bir diğer şansı hastalığına teşhis koyacak uzman doktorların bulunmasıydı. Genç yıldız için konan teşhis, tüberkülozdu. Hem de ileri seviyedeydi. Rus doktorlara göre, iki hafta daha gecikmiş olsaydı 20 yaşında hayata veda etmiş olurdu. Ciğerleri iflas etme noktasına gelen Thiago Silva hemen hastanede tedavi altına alındı. 

Yeşil sahalarda koşturmak hayaliyle geldiği Rusya’da kendini hastanede bulan Thiago Silva’nın tedavisi tam 6 ay sürdü. İlk iki ay içinde enfeksiyon riski sebebiyle tamamen izole altında kaldı. Devamlı olarak enjeksiyonlar ve ilaçlarla tedavi edildi. Durumu ümit verici değildi. Annesi Dona Angela oğlunun hayatta kalacağına inancı azalmaya başlamıştı. Thiago Silva, hastane günlerini, ’Sabah 6 gibi uyanır, 2-3 tane iğne olur ve bir sürü ilaç alırdım. Öğlene doğru daha çok iğne ve ilaç alıyordum, akşam da böyle devam ediyordu.’ diye anlatacaktı. Fransa Ligi’nde 7 kez şampiyonluk gören yıldız oyuncu ’Şimdi şampiyonluklardan ve kupalardan bahsediyor olabilirim; ama kariyerimin en büyük başarısı tüberküloza karşı aldığım galibiyetti.’ diyecekti. 

Tedavi olumlu sonuçlanır. Yıldız oyuncu yeniden sahalara döner. Ama süreç hiçte kolay olmayacaktır. 6 ay futboldan uzak kalan Thiago Silva, hiç maça çıkmadan Dinamo Moskova’dan ayrılıp Ocak 2006’da ülkesi Brezilya’ya kiralık olarak geri döner. Bir yıl Fluminense formasını kiralık giyen Silva, Dimamo Moskova’dan ayrılan hocası Wortmann ile yeniden buluşur. Kendini toparlayan Silva, takımdaki yerini yavaş yavaş alır. Ocak 2007’de Fluminense, bonservis ödemeden Silva’yı kadrosuna katar. 

FC Porto ve Dinamo Moskova ile Avrupa hayali hüsranla biten Thiago Silva bir taraftan Fluminense’de kadronun değişmezi olurken, diğer taraftan yeniden Avrupa hayaline devam eder. Beklediği fırsat Ocak 2009’da Milan’dan gelir. İkinci Avrupa seferi hüsran değil, başarı olacaktır. Milan kadrosunun değişmezi olan Silva, 10 milyon Euro bedelle geldiği Milan’dan Temmuz 2012’de ayrılıp PSG’ye giderken ödenen bonservis ücreti 42 milyon Euro olur. Oynadığı futbolla defansın değişmezi olan Silva, Ekim 2008’den itibaren Brezilya milli formasını da giymeye başlar. 

35 yaşını geride bırakan Thiago Silva, PSG ile 8 yıllık birlikteliğini temmuz itibariyle resmen sonlandıracak. Adı Türk kulüpleri de dahil olmak üzere bir çok takımla anılıyor. Kariyerinde PSG ile 7 lig, 5 Fransa Kupası ve 4 Fransa Süper Kupası bulunan Silva, Milan ve Fluminense formalarıyla da kupa şampiyonluğu yaşadı. Brezilya milli formasıyla ise Konfederasyon Kupası ve Copa America sevinci yaşayan tecrübeli Sambacı’nun umutsuz başlayan kariyeri mutlu devam etti. Milli formayı 88 maçta giyip 7 gol atan Thiago Silva, PSG ile 310, Milan formasıyla ise 119 maçta ter döktü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin