Ölene kadar tahliye yok: Kanser akciğerlerine sıçrayana kadar mahkeme karar vermedi

Cezaevlerinde tutuklu hastaları tahliye etmeme hukuksuzluğu sürüyor. Manisa Cezaevi’nde mesane kanserine yakalanan Tacettin Toprak’ın 3 kez tahliye talebi her defasında reddedildi. Kanser akciğerlere sıçradı. Son doktor raporlarının ardından mahkeme tahliye onayı verdi. Doktorlar Toprak’ın ilerleyen hastalığı için ‘artık yapacak bir şey yok’ değerlendirmesinde bulundu.

KANSER AKCİĞERLERE SIÇRAYANA KADAR BEKLEDİLER

Mahkeme, mesane kanseri olan Tacettin Toprak’ın tahliye talebine 3 duruşmadan sonra onay verdi. Ancak kanser, ihmal nedeniyle akciğerlere sıçradı. Doktorlar, bir şey yapamayacaklarını söyledi. İnsan hakları savunucu ve Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun 8 Ağustos’ta “Tahliye edin” çağrısı yaptığı Tacettin Toprak hakkında mahkeme bugün karar verdi. Mesane kanseri olan Toprak, Manisa Cezaevinde kalıyordu. Kanserin akciğere de sıçradığı belirlenmişti. Doktor raporlarına karşın mahkeme, tam 3 kez Toprak’ın tahliye talebine ret kararı verdi.

‘ÖLENE KADAR MI TUTACAKSINIZ?’

Gergerlioğlu, iki gün önce bu gelişmeleri kamuoyuna aktarırken “Ölene kadar mı tutacaksınız? Tabutta mı tahliye edeceksiniz” diye sordu ve Adalet Bakanlığını uyardı. Gergerlioğlu, “Hasta tutuklular serbest kalmalı!” çağrısı yaptı.

MAKİNEYE BAĞLI NEFES ALIYOR

Mahkemenin bugünkü kararını da yine Gergerlioğlu duyurdu. Şu bilgileri aktardı:

“Gecen gün yayımlamıştım. Hasta tutuklu sonunda infaz erteleme almış! Ama… Teşekkürler fakat sevinemedik. Hastalığı ihmalden dolayı çok ilerlemiş. Çok Çabuk ilerleyen kansermiş. Şu anda makineye bağlı şekilde nefes alıyor. Doktorlar bir şey yapamayacaklarını söyledi.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin