Mahşer provası: Vakfe için milyonlar dua ve gözyaşıyla buluştu

Hac görevi için dünyanın dört bir yanından kutsal topraklarıa gelen hacı adayları Arafat’ta vakfeye durdu. Konakladıkları otellerde ihrama giren Türkiye’den giden hacı adayları da, servislerle yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Arafat bölgesine getirildi. Haccın en önemli rüknü vakfe için Arafat’ta bulunan hacı adayları, Hazreti Adem ile Hazreti Havva’nın yeryüzünde buluştuğu ve ilk tövbenin kabul edildiği Cebel-i Rahme’de sabah saatlerinden itibaren büyük yoğunluk oluşturdu.

Mekke’ye yaklaşık 25 kilometre mesafedeki Arafat bölgesine dün akşamdan itibaren ulaşan hacı adayları geceyi Kur’an-ı Kerim okuyup dua ederek geçirdi. “Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke la şerike leke lebbeyk (Buyur Allah’ım emrindeyim, senin eşin ve benzerin yoktur Allah’ım)” telbiyeleri ile kafileler halinde Arafat’a ulaştırılan hacı adayları çadırlarda konakladı.

Kur’an-ı Kerim okuyup dua eden ve sabah namazını kılan hacı adayları vakfeye durdu. 2.5 milyondan fazla Müslüman’ın hacı olmak için geldiği kutsal topraklarda bu sene 80 bin civarında Türk hacı adayı bulunuyor.

Hacı adaylarının bir kısmı ise Hazreti Adem ile Hazreti Havva’nın yeryüzünde buluştuğu ve ilk tövbenin kabul edildiği Cebel-i Rahme’ye (Rahmet Tepesi) çıkarak dua etti. Geceden tepeye çıkanlara sabahın ilk ışıklarıyla gelenler eklenince Cebel-i Rahme çevresinde büyük yoğunluk yaşandı.

Bazı hacı adayları kayalıklar üzerinde uyuyarak güneşin doğmasını bekledi. Hacı adaylarına, Rahmet Tepesi’nden ayrılırken öğle yemeği için kumanya verildi.

Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından öğle ve ikindi namazlarını cem ederek kılan hacı adayları dualarla vakfeye durdu. Akşam saatlerinden itibaren Müzdelife’ye hareket edecek olan hacılar bu vakte kadar da ibadet ve dualarını sürdürecek.

Müzdelife bölgesine intikal edecek hacılar, burada akşam ve yatsı namazlarını cem ederek kılacak, ardından şeytan taşlamak için Cemerat bölgesine hareket edecek.

Şeytan taşlamanın ardından Mescid-i Haram’a giderek ziyaret tavafı ve sa’y görevini yapacak hacılar, tıraş olarak ihramdan çıkacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin