Öldü denilen Mihraç Ural Soçi’de ortaya çıktı

Öldü denilen Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (THKP-C ) Acilciler örgütünün lideri Mihraç Ural, Rusya’nın himayesinde gerçekleşen Soçi Kongresi katılımcıları arasında ortaya çıktı. Anadolu Ajansı Nisan 2016’da resmi kaynaklara dayandırarak Ural’ın öldüğünü ileri sürmüştü. Ural’ın Soçi’de ortaya çıkması Türkiye-Rusya arasında yeni bir diplomatik gerilim oluşturdu. Ural’ı kongrede görülmesi üzerine Türkiye, Rusya Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarından izahat istedi.

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ni Türkiye adına izleyen resmi heyet, THKP-C Acilciler lideri Mihraç Ural’ın katılımcılar arasında görülmesi üzerine, etkinliği organize eden Rusya Federasyonu Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları nezdinde girişimde bulundu.

Sputnik Türkiye‘nin haberine göre heyet, ismi daha önce Türkiye’ye tevdi edilen davetliler listesinde yer almayan Mihraç Ural’ın Kongre’de hazır bulunmasından ‘duyulan rahatsızlığı’ kayda geçirdi ve izahat istedi.

Suriye Mukavemeti – Liva İskenderun Halk Kurtuluş Cephesi’nin lideri Mihraç Ural’ın daha önce defalarca Suriye’de öldürüldüğü iddia edilmişti.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Soçi Kongresi’ni Türkiye adına izleyen resmi heyet, THKP-C Acilciler lideri ve 2013 yılında Hatay/Reyhanlı’da 52 kişinin ölümüne yol açan terör saldırısı sanığı Mihraç Ural’ın katılımcılar arasında görülmesi üzerine, etkinliği organize eden Rusya Federasyonu Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları nezdinde girişimde bulundu.

Heyet, ismi daha önce Türkiye’ye tevdi edilen davetliler listesinde yer almayan bu kişinin Kongre’de hazır bulunmasından duyulan rahatsızlığı kayda geçirdi ve izahat istedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin