Okullarda ‘zoraki’ bağış operasyonu: Hiç bir veliden para alınamaz!

İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, hiç bir veliden rızası dışında bağış ya da kayıt parası talep edilemeyeceği belirtildi.

İstanbul Valiliği, hiçbir veliden rızası dışında ‘bağış’ adı altında kayıt ücreti talep edilmeyeceğini açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada, “Gelen şikayetler üzersne 55 inceleme soruşturma başlatıldı. 7’si sonuçlandı. 3 idareciye idarecilik görevinin alınması teklif edildi, 4 idareciye de disiplin cezası verildi.” denildi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da okullarda ‘bağış’ adı altında velilerden kayıt ücreti talep ediliyor. İstanbul Valililiği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada bazı okullarla ilgili kendilerine şikayetler geldiği belirtilerek, inceleme ve soruşturma başlatıldığı aktarıldı.
Anayasa’nın ilgili maddesine göre ilköğretimin zorunla ve parasız olduğu belirtelen açklamada, şöyle denildi:

4 İDARECİYE PARA CEZASI

“Aynı zamanda MEB Okul Aile Birliği Yönetmeliği’nin Birlik Gelirleri başlıklı 15’inci maddesinin 2’nci fıkrasında, ‘Birlikler, velileri hiçbir surette bağış yapmaya zorlayamaz, okul kayıt döneminde bağış ve yardım toplayamaz. Ayrıca bakanlık tarafından yürütülen proje ve yapılan protokoller kapsamında okul ve kurumlarda yapılacak faaliyetlerden ücret talep edilemez’ hükmü yer almaktadır. Bu nedenle kayıt esnasında velilerimizden hiçbir şekilde ücret talep edilmeyecektir. Bu konuda yukarıda belirtilen kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı şekilde hareket eden ilgililer hakkında Valiliğimizce toplam 55 adet inceleme/soruşturma başlatılmıştır. Bunlardan 7’si sonuçlandırılmış olup, 3 idareciye ‘idarecilik görevinin alınması’ teklifi getirilmiş, 4 idareciye de muhtelif disiplin cezaları verilmiştir. 48 dosyanın soruşturması halen devam etmektedir.”

KESİNLİKLE MÜSAMAHA GÖSTERİLMEYECEK

“Okullarımıza velilerimizin yaptıkları gönüllü bağışlar haricinde; okul idarecileri veya okul aile birliği yöneticileri tarafından, hiçbir velimizden rızası dışında kayıt ücreti veya bağış talep edilmeyecektir. Yasal mevzuata aykırı hareket eden okul idarecilerine kesinlikle müsamaha gösterilmeyecek, Valiliğimize ulaşan ihbar ve şikayetler ivedilikle değerlendirilerek, ilgililer hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılacaktır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin