Okullar 21 Eylül’de açılacak… Uzaktan eğitime devam!

Türkiye’de pandemi nedeniyle 16 Mart’ta ‘ara verilen’ okullar 31 Ağustos’ta ‘uzaktan’ eğitimle yeniden açılacak.

Bilim Kurulu’nun ardından açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz. 21 Eylül’de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda, aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacak.” ifadelerini kullandı.

Selçuk’un açıklamalarına göre dileyen özel okullar 17 Ağustos’ta ‘uzaktan’ eğitime başlayabilecek. Sınavların içerikleri ise planlanıyor.

FAHRETTİN KOCA: AĞIR TEDBİRLERE DÖNMEMİZ GEREKEBİLİR
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuştu. Koca, “Önerimiz, yüz yüze eğitimin en az bir ay boyunca başlatılmaması, gerekirse online yapılması, yüz yüze eğitime kademeli geçilmesi yönünde.” diye konuştu. Kovid-vaka sayılarına ilişkin değerlendirme yapan Koca “Artış bu hızla devam ederse bir daha yaşamak istemediğimiz ağır tedbirlere dönmemiz gerekebilir.” ifadesini kullandı.

Türkiye’de milyonlarca ebeveynin merakla beklediği ‘okullar ne zaman ve nasıl açılacak’ sorusunun cevabı belli oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlık ettiği Koronavirüs Bilim Kurulu ‘eğitim’ gündemiyle toplandı. MEB, Bilim Kurulu’nun ‘tavsiye’ kararı doğrultusunda okulların 31 Ağustos’ta ancak ‘uzaktan’ eğitimle açılmasına karar verdi. Yüzyüze eğitimin ise 21 Eylül’de, aşamalı ve seyreltilmiş olarak başlayacağı açıklandı. Ancak salgının seyri yüzyüze eğitimle ilgili tarihin daha da ileriye alınmasına neden olabilir.

Bilim Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz. 21 Eylül’de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda, aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacak.” diye konuştu.

SINAV İÇERİKLERİ PLANLANIYOR
Ziya Selçuk, bir başka soru üzerine ise, “Dileyen özel okullar 17 Ağustos itibarıyla uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayabilecek.” ifadesini kullandı. Toplumun her bir bireyini salgınla mücadele kapsamında sorumluluk almaya davet ettiğini söyleyen Selçuk, “Sınava giren öğrencilerimizle ilgili müfredat içeriği ve onlara yönelik yapılacak destek çalışmalarında planlamalar yapılıyor.” ifadesini kullandı.

AÇIK, EBA TV İLE GİDERİLECEK
Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime ilişkin ise “Hangi yaş gruplarında öncelikli olarak başlayacağı hususunu bilim insanlarının tavsiyeleri doğrultusunda belirleyeceğiz. Seyreltilme sonucunda oluşabilecek açık, uzaktan eğitimle, canlı dersler, EBA TV vasıtasıyla giderilecek.” diye konuştu.

FAHRETİN KOCA: EN AZ BİR AY AÇILMAMALI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Bilim Kurulu toplantısı sonrası değerlendirmelerde bulundu. Koca, “Önerimiz, yüz yüze eğitimin en az bir ay boyunca başlatılmaması, gerekirse online yapılması, yüz yüze eğitime kademeli geçilmesi yönünde. Önümüzdeki günlerde Kovid-19 iletişimi konusunda yeni çalışmalar ortaya koymaya çalışacak, düzenlemelere gideceğiz.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin