Berat Albayrak’tan ekonomik çöküşe, ‘rekabet’ kılıfı: ”Dolarla işiniz var mı?”

HABER-YORUM | YUSUF DERELİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kurda son bir haftada yaşanan ‘dalgalanma’ ve TL’deki değer kaybının ‘normal’ olduğunu söyledi.

“Önemli olan kurun seviyesi değil!” diyen Albayrak, “Dolar kuru yine 7’lere çıktı. İner çıkar!” ifadelerini kullandı. Berat Albayrak’ın, “Türkiye tarihinde ilk defa rekabetçi bir kur düzeyiyle ekonomisini dönüştürebilecek bir yapıya kavuştu.” sözleri de alay konusu oldu.

Zira AKP rejimi, kuru 7 TL’nin altında tutmak için aylardır milyarlarca doları ‘buhar’ etti. Madem Dolar 7.30’a çıktığında TL daha rekabetçi oluyor(du), o halde kur yükselmesin diye milyarlarca dolar neden heba edildi? Sunucu Ahmet Hakan’ın, “Ben dolar yükseldiğinde endişeleniyorum.” sözlerine Albayrak’ın verdiği, “Maaşını dolarla mı alıyorsun?” cevabı da dinleyenleri şoke etti.

Doların yükselmesinin lüks arabalara binenleri ‘üzdüğünü’ savunan Albayrak’ın, “Vatandaşın böyle bir gündemi yok!” sözleri de dikkat çekiciydi. Albayrak’a göre doların yükselmesi vatandaşları etkilemiyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, günlerdir süren suskunluğunu CNN Türk’te Tarafsız Bölge programında bozdu! Ancak Albayrak’ın piyasa gerçeklerinden uzak ve hiç bir temeli olmayan açıklamaları sosyal medyada alay konusu oldu.

İşsiz sayısının 10 milyonu aştığı, binlerce esnafın kepenk kapattığı, doların 7,30’u aştığı bugünlerde Türkiye ekonomisinin eskiye göre daha güçlü olduğunu savundu. Türkiye’de bir lobi olduğunu anlattı. “Biz krizlerden çok, battık bittik lobileriyle uğraşıyoruz. 7 yıldır battık bittik lobisi aynı kişiler.” dedi.

ŞOK CEVAP: MAAŞI DOLARLA MI ALIYORSUN?

Ahmet Hakan’ın, “Ben Dolar ve Euro yükseldiğinde endişeleniyorum.” sözlerine verdiği cevap alay konusu oldu. Albayrak’ın, “Öncelikle onu sorayım. Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz mu var? Dolarla işiniz var mı? Kur çıkıp iniyor, küresel etkilerden kaynaklı.” sözleri dinleyenleri şoke etti. Bir ülkenin ekonomi bakanının, kurun yükselmesinin her şeye zam olarak yansıyacağını, bunun da enflasyonu artıracağını, TL’yi değersizleştireceğini bilmemesi mümkün mü?

KUR İNER, ÇIKAR!

Ahmet Hakan, “Son bir kaç gündür kurda yaşanan dalgalanma sizi telaşlandırdı mı?” sorusuna verdiği cevap da tarihe geçecek cinstendi. Yaşananların normal olduğunu anlattı. Albayrak, “Kur iner, çıkar. Önemli olan kontrollü bir şekilde yönetmek. Bu açıdan güçlü bir alt yapıya sahibiz. Önemli olan kurun seviyesi değil, rekabetçi olup olmamasıdır. Türkiye tarihinde ilk defa rekabetçi bir kur düzeyiyle ekonomisini dönüştürebilecek bir yapıya kavuştu.” ifadelerini kullandı.

MB REZERVLERİ NEDEN ERİTİLDİ?

Berat Albayrak’a göre dolar kurunun 7,30’larda olması, TL’yi daha rekabetçi bir hale getirmiş. Yani TL’nin son bir ayda yüzde 4 ‘değer kaybetmesi’nin iyi birşey olduğunu anlatıyor Albayrak. Madem doların 7,30’a çıkması ülke ekonomisi açısından daha iyiydi, o halde kur yükselmesin diye Merkez Bankası’nın döviz rezervi neden eritildi? Kamu bankalarının döviz açık pozisyonları neden yasal sınırı aştı ve 11 milyar dolara dayandı? Neredeyse 50 gündür dolar 6,85’i geçmesin diye neden müdahale ediliyor?

VATANDAŞIN BÖYLE BİR GÜNDEMİ YOK!

Berat Albayrak, dolar kurunun yükselmesinden şikayet edenlerin lüks arabalara binenler olduğunu söylüyor. “Vatandaşın böyle bir derdi yok. Bunu sen dert ediyorsun. Biz tam tersine diyoruz ki, turizmin gelmesi için, ihracatçı için benim para birimim daha cazip olsun. 1 lira bir dolarcılar vardı. Bu matematiğe aykırı. Ya 1 dolar 1 lira olur mu?” dedi.

DOĞAN SLX, 25 BİN LİRA OLDU!

Berat Albayrak’ın açıklamaları hezeyan dolu. Doların artmasının vatandaşı etkilemediğini söylemek için zır cahil olmak lazım. Dolar kurunun yükselmesi ‘yeni zamlar’ demek. Yani vatandaşı doğrudan etkiliyor. TL değer kaybediyor. TL yıl başından bu yana yüzde 19’a yakın değer kaybetti. Parasını TL olarak tutan vatandaşlar yüzde 18 fakirleşti. Somut örnek; 7 ay önce 15 bin liraya Doğan SLK marka otomobilini satıp, parasını bankaya yatıran ‘vatandaş mehmet amca’ artık araba alamıyor! Zira o gün 15 bin liraya sattığı otomobil bugün 25 bin lira! Mehmet Amca’nın parası dolar yükseldikçe eriyor. Mehmet Amca için otomobil almak artık hayal!!!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin