Okan Buruk’un 1996 ruhuna ihtiyacı var

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Galatasaray, sıkıntılı geçmesi beklenen haziran ayını sorunsuz atlattı. Genel kuruldan başkan olarak çıkan Dursun Özbek, kısa süre içinde yeni teknik direktörü açıkladı. Okan Buruk’un göreve gelmesi camiada kenetlenmeyi beraberinde getirdi. Bir anlamda 1996 ruhunun geldiği görmek mümkün. Bu sezon futbola veda eden Arda Turan’ın “Okan abinin emrindeyiz. Ne zaman isterse bir telefon mesafesindeyim,” demesi yakalanan havayı gösteriyor.

2 MİLYON EURO TAZMİNAT

Tarihinin en kötü sezonlarından birini geride bırakan Galatasaray’ın krize hızlı bir tepki vermesi gerekiyordu. Büyük umutlarla başlayan Burak Elmas dönemi bir yılını tamamlamadan facia ile bitti. Yeni başkanın işi hiç de kolay değildi. Mevcut teknik adam Domenec Torrent’in bir yıl daha sözleşmesi vardı. Ortaya koyduğu performans İspanyol Hoca’nın kalmasını mümkün kılmıyordu. Sadece 6 ay takımın başında görev yapan Torrent’in sözleşme fesih bedeli olarak 2 milyon 150 bin Euro ödendi. Torrent yükünden cebi yanmış olarak kurtulan yönetimin, yabancı teknik adam getirme lüksü yoktu. Fatih Terim’in de gelmesi mümkün olmayınca geriye Okan Buruk adı kaldı.

HERKESİN SAYGISINI KAZANDI

12 yıl boyunca sarı-kırmızılı formayı terleten Okan Buruk, kariyeri boyunca taraflı tarafsız herkesin centilmenliği ve yeteneği konusunda mutabakata vardığı bir isimdi. Sahaya sadece futbol düşüncesiyle çıktı. Ne rakibine ne de arkadaşlarına saygısızlık yaptı. Futbolun sınırları içinde 90 dakika boyunca ter döktü. Akhisar ve Başakşehir’de kazandığı başarılar, Galatasaray’ı çalıştırmasına referans oldu.

FEDAKÂRLIK YAPTI

Arda Turan’ın açıklamalarına dönersek, Okan Buruk etrafında bir kenetlenme var. İlk olarak 1+1 sözleşme imzalanan Okan’a ilk yıl 17 milyon, ikinci yıl 20 milyon ödenecek. Bu rakam elbette TL. Domenec Torrent’e ödenen tazminat, Okan’ın iki yılda alacağı rakam kadar. Euro’nun her gün arttığını ve enflasyon rakamlarını dikkate aldığımızda Okan Buruk’un ciddi fedakârlık yaptığını görmek mümkün. Galatasaray taraftarının 2001 yılından kalan ‘para için gitti’ öfkesinin ne kadar yersiz olduğunu Okan Hoca, meslektaşlarından daha düşük bir ücrete imza atarak gösterdi. İşte Arda Turan, bunun farkında biri olarak ‘ne zaman isterse emrindeyiz’ diyor.

İSTİFASINI VERMEK ÜZEREYDİ

Arda Turan’ın mesajının bir diğer adresi taraftar ve yönetim. Mutlaka sabır istiyor. Yazının girişinde geçen ‘1996 ruhu’ işte bu sabırda gizli. Peki ne olmuştu o sezon? Türkiye’yi tarihinde ilk kez Avrupa şampiyonasına taşıyan isimler Fatih Terim ve Rasim Kara Euro 96 sonrası milli takıma veda edip, Galatasaray ve Beşiktaş’ın başına geçmişti. Terim yönetiminde ilk iki haftadan 6 puan çıkaran Galatasaray, üçüncü hafta Kocaelispor deplasmanından beraberlikle dönüp ilk puan kaybını yaşadı. Sezonun 4. haftasında derbi vardı. Ali Sami Yen’de Fenerbahçe’yi konuk eden takım, sahadan 4-0 mağlup ayrıldı. Taraftarı önünde gelen tarihi yenilgi sonrası Fatih Terim’in biletinin kesilmesine kesin gözle bakılıyordu.

SABRIN MEYVESİ

İstifasını veren Terim’in bu isteğine Başkan Faruk Süren karşı çıktı. Süren yönetimi, sabrın meyvesini 4 yıl üste gelen şampiyonluk ve UEFA Kupası’yla aldı. İlk tökezlemede Terim gönderilmiş olsaydı, bir efsanenin doğuşu belki de mümkün olmayacaktı. O sezon Galatasaray, 82 puanla şampiyon oldu. Sadece iki yenilgi aldı. İkisi de Fenerbahçe’ye karşıydı. İki maçta yenildiği rakibine sezon sonu tam 9 puan fark attı.

KENETLENME DEVAM EDERSE…

Fatih Terim gibi Okan Buruk da camianın evladı. Oyuncu olarak büyük başarılara imza attı. Fatih Terim, oyuncu olarak şampiyonluk görmedi ama teknik adamlık döneminde tam 8 kez bu sevinci yaşadı. Centilmenliğine, oyunculuk kumaşına ve teknik adamlık yeteneğine söz söylemek mümkün olmayan Okan Buruk etrafındaki bu kenetlenme devam ederse, Galatasaray kâbus sezonu kısa sürede unutur. Sabretmek ve güvenmek gerekiyor. Elbette diğer önemli mesele rakiplerle rekabet edecek kadroyu kurmak.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Aynı sabır bence Torrent e gösterilmeliydi Guardıola cıty de ilk sezon başarısız oldu ama ikinci sezondan sonra başarı gelmeye başladı.Torrent kendisinin kurmadığı Terim in sezon başı çok yanlış ve zayıf kurduğu takımın başına geldi ilk 7 maç ülkeyi tanıması kendi sistemini oturtması zaman aldığı için yenilgiler geldi ama sonra takım düzelmeye başlamıştı. Torrente istediği transferleri yapıp yeni sezona başlama fırsatı verilseydi çok kaliteli ve mücadeleci bir takım ortaya çıkaracaktı.Türk teknik adamlar süper ligte iyi iş yapıyor ama Avrupa da başarısız oluyor.Türkiye deki futbol vizyonu maalesef çok aşağıda ve çok millyetçi anlayışta Aykut un yada Abdullah Avcının yardımcısı Teknik direktör olunca kimse yadırgamıyor ama en iyi teknik direktör olan Guardıola nın yardımcısına Çaycı gibi çok çirkin lakaplar takılıyor

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin