O gitar orada olmamalıydı

YORUM | LEVENT KENEZ

Pendik’te gitar çalan gençleri olduğu yerden kaldıran zabıtalara ait olduğu belirtilen videoyu sosyal medyada görmüşsünüzdür. Yurtdışında ve İstanbul’un bir çok yerinde yaygın olan amatör sokak müzisyenleri şehre renk kattıkları düşünüldüğünden pek kolluk güçlerinin ilgi alanına girmez. Turistik şehirlerde dünyanın birçok yerinden sadece bu iş için gelmiş gençlere tanık olursunuz.

Pendik’te zabıta gençleri sadece engellemiyor, “Gasp, hırsızlık mı yapalım?” diyen bir tanesi de ‘Git yap’ diyor.

Şimdi işin kitabında mutlaka zabıtayı haklı çıkaran bir madde vardır. Zabıtanın haklı olup olmadığı değil mesele.

Zabıta ‘Git yap’ diyor çünkü gaspa,hırsızlığa kendisi bakmıyor. ‘Bana iş çıkarma da ne yaparsan yap, ister hırsızlık yap istersen adam öldür’ aslında söylediği bu. Aşina olduğumuz kamu görevlisi refleksi.

Ancak  ‘git yap’ diyen zabıta memurunun eşi ya da bir yakını sokak ortasında gaspa uğrasa veyahut evi soyulsa en çok mağdur olacak ve küfredecek olan kendisi. Bu sefer kendisine iş çıkan polisin peşinde koşacak, ‘Amirim bulalım şu şerefsizi!’ diye. ‘Bana iş çıkarma da ne yaparsan yap’ olayının ne kadar yanlış olduğunu canı yandığında anlayacak aynen bugün hırsızlara, katillere alkış tutunlar gibi. Aynen ‘benim oğlum Fetö’cü değil uyuşturucu satıcısı’ diye övünen zavallı anne gibi. Hoş ülkeyi getirdikleri cinnette ‘Fetöcü gibi vatanını satan, yabancıların kucağına yatan, ajan, hain, şerefsiz olacağıma tecavüzcü olmayı tercih ederim’ diyecek epey adam çıktı tornadan. Milletinde zaten ırzına geçiyorlar. Hepsi de maşallah tuğralı muğralı maneviyatçı gençler. Bunlar zaten bildiğimiz tipolojiler. Sadece AKP’ye oy verenlerle de sınırlı değil.

Gençler oradan neden kaldırılmıştır acaba? diye düşününce aklıma gelen başka  şeyler de var.

Gerçekten rutin turlayan zabıtaya denk gelmişlerdir ve zabıta yine rutin olarak bütün bu tür müzik yapıp harçlık toplayanları kaldırıyordur ki o kadar masum ve zararsız bir işle uğraşacaklarına o kadar çok yapmaları gereken şey var ki.  Ama böyle. Toplasan 20-30 kişinin eylem yaptığı yere yüzlerce polis yığarlar. Evin önünde adam öldürüyorlardır, çağırsan gelen olmaz.

Allah bilir gençlerin harçlık topladıkları gitar kutusunda varsa birkaç banknot birkaç demir para ki Pendik gibi bir yerde bunu başarabilmişlerse o da takdire şayan bir konudur, bu etraftakilerin canını sıkmış olabilir. Çünkü bizde çalacaksan ya da milletten para toplayacaksan büyük yapacaksın öyle gitar çalıp bir kaç lira toplarsan helalinden bile olsa buna tahammül edemezler. Çünkü güce ve büyük hırsızlara karşı olan korkaklık ve çaresizlik fakirlere şiddet olarak kendisini gösterir ki sokaktaki adam da kendisi gibi birinin para topladığını gördü mü otomatik refleks verir. Zaten gelip geçenlerin yüzde 90’ı müzikle ilgilenmez, ne kadar para toplandı diye kutuya bakar. Hatta sayan bile vardır. Müzik çalıp para toplayan aslında havadan para kazanmaktadır çünkü emeğe saygı diye bir şey yoktur. Düğününde patlamış hoparlörlerle felaket müzik yapan adama işi düştüğü için para verir ama sokakta müzik yapan iki genç gördü mü küfür savurur.

Bizdeki dürüstlük ahlaki değil, limitlidir. Çalana söver ama bir yerlerden haram bir para gelse hayır deme ihtimali düşüktür. Bu sokaktaki fakir adamın fakir düşmanlığı ile sınırlı değildir. Kurumsal olarak da Türkiye’de işleyiş bu şekildedir. Bankalara milyonlarca lira borç takan yandaşın peşinden koşmaktan çekinirler ama bir kaç yüz lira borcu olanın kapısına dayanmaktan tereddüt etmezler.

Başka neden gençleri kaldırmış olabilirler? Kıskançlık. Etraftaki magandalar gençlerin gitar çalıp ilgi çekmesinden rahatsız olmuş olabilir. Kendimizin yapamadığı bir şeyi başkasının yapmasına tahammül edemeyiz çünkü. Hele hele aletin de gitar olduğunu düşünürsek her pisliği yiyen ama delikanlı olduğunu sanan dünyanın en cahil ve en kolay gaza getirilen serserilerinin yaşadığı ülkede dejenere bu gençleri susturmayı bir görev için bile yapmış olabilirler. Yok haklarını yemeyelim öyle bir şey olsa direk saldırırlardı, işi zabıtaya bırakmazlardı. O yüzden bu seçenek bu olayda geçerli olmayabilir.

Bu kadar genellemeler yapmak ne kadar doğru? Pek doğru değil demek geliyor içimden ama inanmıyorum. Her zaman bir ahlaki mayasızlık vardı ama kötülük de hiç bu kadar örgütlü olarak kendisini göstermemişti.

İnsanlarda iyi ve kötü özelliklerinin bir arada olduğuna, karakterin belirleyici olduğu kadar, bulundukları şartlar ve durumların da etkisiyle birinin diğerine üstün geldiğine inanıyorum. Ülkenin öyle bir iklimini ve ahlakını bozdular ki bence kısıtlı imkanlarla duyduklarımızın çok ama çok daha ötesinde  kötülükler yaşandığından şüpheniz olmasın.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. O zabıtanın da, amirlerinin de, ağababalarının da acınası ibretlik sonlarını izlemeyi sabırsızlıkla bekliyorum! İnşaallah Rabbim tez zamanda akıbetlerinin dehşetini seyretmeyi bana nasip eder. Vizyona girmesi için sabırsızlandığım bir filmden daha fazla, yeni bölümünü iştiyakla beklediğim bir diziden daha fazla, sınavına girip de atama için sonuç beklediğim bir iş hevesinden de ziyade AKP’nin ve yandaşların sonunu görmeyi bekliyorum!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin