O eski Ayder’den eser yok şimdi!

Ayder’in tabutuna son çiviyi TOKİ çakacak!

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN

Ayder Yaylası TOKİ’ye emanet edildi! İlk etapta bin 800 araçlık otopark yapılacağı açıklandı. Özellikle son 10 yılda ranta kurban edilen, olur olmaz yerlere dikilen binalar ve dükkanlarla betonlaşan Ayder eski günlerinden zaten çok uzakta. Şimdi TOKİ, Ayder’in tabutuna son çiviyi çakmaya hazırlanıyor.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası’yla ilgili araştırma yaparken, ünlü türkücü İbrahim Tatlıses’in ‘Yorgunum’ parçası takıldı dudaklarıma. Ayder’le ilgili eski ve yeni fotoğrafları görünce, ‘O eski Ayder’den eser yok şimdi’ şarkısını mırıldanmaya başladım. Zira çok değil, 8-10 yıl önceki Ayder’le şimdiki Ayder arasında korkunç bir fark vardı. Doğal güzelliğiyle turizmin mezkezlerinden biri olmaya aday yayla, tam anlamıyla betona gömülmüş ve ticarete/ranta kurban edilmiş.

BİR BARDAK ÇAY 15 TL!

Yaylaseverlere göre Ayder artık yayla olmaktan çıkmış durumda. Her tarafta estetik ve mimariden uzak küçük oteller, restorantlar, dükkanlar açılmış. Bir arkadaşım geçtiğimiz ay Ayder’e gittiğini anlatıyor. Gittiğine pişman etmişler: “Yaklaşık 10 yıl önce de gitmiştim. Hayran kaldım. O yüzden eşim de görsün istedim. Ancak gittiğimde şok oldum. Her yer betonlaşmış. Olur olmaz yerlere binalar, dükkanlar yapılmış.”

RESMEN SOYULDUK

Bir bardak çay içtiklerini anlatıyor. Bir de sade soda!; “30 TL bunlar için ödedik. 20 TL de şemsiyeli masa için. Saati 20 liraymış! Meşhur salıncaklar biz gittiğimizde kaldırılmamıştı. Onların birinde fotoğraf çekinmek istediğinizde de 10 TL ödemek zorundasınız. 250 gr’lık bal için 100 lira istediler! Resmen soygun yerine dönmüş!”

İKTİDAR 17 YILDIR İZLİYOR

Ayder bu hale bir anda gelmedi. ‘Çevre karnesi’ kırıklarla dolu olan AKP rejimi, bugüne kadar Ayder’deki çarpık yapılaşmayı film izler gibi izledi. Aklına esen beğendiği yere bina dikti, dükkan açtı, otel kondurdu. Ve Ayder Yaylası, ‘yayla’ olmaktan çıktı! Gelişigüzel onlarca yere salıncak yapıldı. Hepsi daha fazla para  için!

TABUTA SON ÇİVİYİ TOKİ ÇAKACAK!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Ağustos’taki konuşmasında, “Allah’ın bize verdiği Ayder bambaşka, ama biz Ayder’i kirlettik, rezil ettik.” demişti. Haklı! Ayder bu hale gelene kadar öylece izleyen iktidar şimdi ‘çarpık yapılaşmayı’, salıncakları vs. bahane ederek ‘kentsel dönüşüm’ çalışması başlatıyor.

Yaylada, TOKİ öncülüğünde, 5 bakanlığın ortaklaşa uygulayacağı Kentsel Dönüşüm Projesi ile altyapı ve ulaşım sorunlarının çözüleceğini vaadediyor! Proje kapsamında ilk olarak 1800 araçlık otopark ile kaplıca oteli inşa edilecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin