Nureddin Nebati’den enflasyon açıklaması: Gereken adımları attık, sorun küresel!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugün açıklanan enflasyon verilerine ilişkin Twitter hesabı üzerinden değerlendirmelerde bulundu. Enflasyonun yine küresel sorunlardan kaynaklandığını savunan Nebati’ye göre iktidar atılması gereken bütün adımları atmış.

TÜİK, 2022 yılı haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. TÜFE’de 2022 yılı haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 4.95, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 42.35, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 78.62 arttı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, açıklanan verilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Nebati resmi hesabından yaptığı paylaşımda küresel piyasadan kaynaklı enflasyon olduğuna dikkat çekerek, şu paylaşımlarda bulundu:

  • Finansal piyasalarda istikrarı artırmaya yönelik attığımız adımlara rağmen başta enerji ve tarım ürünleri olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki yüksek artışların devam etmesi, ülkemizde de Haziran ayında enflasyonun yüzde 4,95 gerçekleşmesinde etkili olmuştur.
  • Enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak ve enflasyonun olumsuz etkilerini vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtmak amacıyla KDV indirimlerinden sübvansiyonlara, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardan kritik ürünlerdeki dış ticaret tedbirlerine kadar birçok tedbirler alınmıştır.
  • Fiyat artışları karşısında aldığımız ve almaya devam ettiğimiz çeşitli önlemlerin yanı sıra çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım gücünün desteklenmesi amacıyla gerekli önlemler alınmaktadır.
  • Böylece, 2022 yılında kümülatif bazda asgari ücrete yüzde 94,6 oranında, kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerine yüzde 85,5 oranında, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 78,6 oranında artış yaptık.
  • Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir.

HDP’li Garo Paylan, Cumhurbaşkanlığı’na sordu: TÜİK’e ‘enflasyonu düşük göster’ talimatı veren kim?

HDP’li Garo Paylan, Cumhurbaşkanlığı’na sordu: TÜİK’e ‘enflasyonu düşük göster’ talimatı veren kim?

Vedat Bilgin’den ‘enflasyon’ yorumu: Bu kadar artış beklemiyorduk

Vedat Bilgin’den ‘enflasyon’ yorumu: Bu kadar artış beklemiyorduk

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin