Nureddin Nebati ısrarlı: 20 Aralık’ta döviz kuruna müdahale etmedik

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 20 Aralık’ta döviz kuruna müdahale ettikleri yönündeki iddiaları yalanladı. Nebati, Merkez Bankası’nın analitik bilanço rakamlarına rağmen, “Biz 20 Aralık akşamı hiçbir şekilde Türkiye Cumhuriyeti olarak döviz kuruna müdahale etmedik. İnsanlar gittiler, kendileri bozdurdular. Çünkü 20 aralık akşamında Türkiye’nin en güçlü, en itibarlı, en güvenilir, sözüne sadık 19 yıllık başarısının da üzerinde söz ve hitaba başlayan bir Cumhurbaşkanımız vardı. Recep Tayyip Erdoğan vardı. İnsanlar ona inandılar gittiler ve bozdurdular.” iddiasında bulundu.

Ancak TCMB’nın analitik bilanço verilerine göre 8,6 milyar dolar örtülü satış yapıldığı, söz konusu rakamın 7 milyar dolarının 20-21-22 Aralık’ta olduğu ortaya çıkmıştı.

KKM’DEKİ MEBLAĞ 131 MİLYAR LİRA

Nureddin Nebati, Milli İrade Platformu üyesi STK başkanları ile bir araya geldi. Nebati, burada yaptığı konuşmada dün akşam itibarıyla kur korumalı mevduat hesabının büyüklüğünün 131 milyar lirayı aştığını söyledi. Kur korumalı TL mevduat hesabına ciddi ilgi olduğunu savunan Nebati, “Cuma akşamı itibarıyla 131 milyar lirayı aşan ciddi bir meblağa ulaşıldı. Günde ortalama 10 milyar lira sisteme girdi.” dedi.

Nureddin Nebati, 2022’ye ‘büyük umutlarla’ girdiklerini anlattı. Geçen yıl ihracatın 225 milyar doları geçtiğini anlatan Nebati, “Bu yıl da Allah’ın izniyle 250 milyar doları aşan bir ihracatla yılı kapatmış olacağız. Cari açık en düşük oranda, ki bu yıl fazla vereceğiz inşallah. Bu bir rekordur. Artık Türkiye’nin önünde cari açık gibi bir problem yok.” ifadelerini kullandı.

SEÇİM KAMPANYALARIMIZ DOĞALGAZ VE TOGG OLACAK

2023 seçimlerinde en önemli kampanyalarını da açıklayan Nebati, “Bu seçimlere iki önemli şeyle gideceğiz. Birincisi doğal gazımız. Karadeniz’de çıkan doğal gazımızı hanelerle buluşturacağız. İkincisi TOGG’un ürettiği kendi aracımızla seçim kampanyası yapacağız.” diye konuştu.

Türkiye’nin önemli bir dönemeci 20 Aralık akşamı aştığını savunan Nureddin Nebati, enflasyonun sadece kendilerinin değil Avrupa ve ABD’nin de büyük sorunu haline geldiğini anlattı. 2023’te enflasyonun tek haneli rakamlara ineceğini tekrarladı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin