Bu yalanların hepsine inanıyorlar biliyorsunuz

HABER YORUM | MUHSİN AHMET KARABAY

Devlet malından çalmanın helal olduğuna dair ellerinde kapı gibi fetvaları olduğu biliniyor. Buna “humus/beşte bir emirü’l-mü’minin hakkı” deyip giriştiler. Yalana da aldıkları bir fetva olmalı ki bu kadar pervasızca başvuruyorlar.

Gün neyi gerektiriyorsa onu söyleme ve toplumu ona inandırma konusunda müthiş adımlar atıyorlar. Bugün söylediklerini öyle güçlü bir perdeden zihinlere kazımaya çalışıyorlar ki dünü hatırlamaya bile fırsat bulan olmuyor neredeyse…

Şimdilerde enflasyon konusunda toplumu “Bizde bir miktar var ama ABD ve Avrupa’nın durumu bizden kötü” yaklaşımına inandırma kampanyasına giriştiler.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün bazı etkinlikler için Aydın’da idi. İllüzyon yapmaya çalışmıyorsa, toplananlara doğrudan doğruya gerçekleri ters yüz eden bilgiler aktardı.

Gelişmiş ülkelerin 6, 7 katına çıkan enflasyon ve artık ipin ucunu kaçırdıkları para genişlemeleri ile şaşkın şekilde sağa sola yalpaladığı bir dönemde Türkiye’nin kendi rayında güvenle yoluna devam ettiğini öne süren Erdoğan, “Amerika’ya bak, enflasyon felaket. Avrupa’ya gelin aynı. Aradığınız gıda ürünlerini bile bulamıyorsunuz oralarda. Hamdolsun Türkiye’nin böyle bir sorunu yok” diye konuştu.

ÖZAL DÖNEMİNDE AÇILAN OTOYOLU SAHİPLENDİ

Belki yeri değil ama aynı konuşmada geçtiği için paylaşmakta beis görmüyorum. İzmir-Aydın taraflarına yolu düşenler bilir. Bu bölgedeki otoyol, Türkiye’nin ilk otoyollarından birisi olarak taaaa Turgut Özal’ın Başbakanlığı döneminde planlandı ve etap etap hayata geçirildi. Son bölümü ise 1996’da açılmıştı.

Bu otoyolla ilgili olarak bile bölge halkının gözünün içine baka baka gerçekleri saptırıp, kendisinin açtığını söylemekte sakınca görmedi.

Konuyu dağıtmayayım.

Evet ABD ve Avrupa son 30 yılın en yüksek enflasyonunu yaşıyor. Bu doğru. Söz konusu ülkeler bunu tartışıyorlar ve çıkış yolu arıyorlar.

Peki iktidar medyasında “30 yılın en yüksek enflasyonu” denilen rakamların ne olduğuna ilişkin paylaşılan bir bilgi var mı? Tahmin edileceği gibi yok. Dünyayı a Haber ve Ülke TV’den tanıyanlar, bu ülkelerde enflasyonun yüzde 100’leri bulduğunu sanıp orada yaşayanlara acıyorlar.

ABD’de gerçekleşen enflasyon yıllık bazda yüzde 7 oldu. Erdoğan’ın “felaket” dediği Avrupa ülkelerinden bazılarında 2021 sonu itibariyle tablo şöyle:

Avrupa’da enflasyon

İsviçre : %1,5
Fransa : %2,8
Danimarka: %3,1
İsveç : %3,3
İtalya : %3,8
Yunanistan: %5,1
İrlanda : %5,1
Almanya : %5,3
Hollanda : %5,7

+__________________

Toplam  : %35,7

Türkiye  : %36,1

Kaynak: @dunyadanfinans

Avrupa’da 9 ülkenin yıllık enflasyon rakamlarının toplamı, Türkiye’nin enflasyon rakamına yetişmiyor. Üstelik bu rakamlar da doğruluğu yıllardır tartışılan TÜİK verileri.

Bizde halk bu kadar gerçeğe aykırı sözlerle oyalanıyor ve kandırılıyor. Dünyadaki ekonomik gelişmeleri o ülkelerin resmi kurumlarının verdiği rakamlarla takip edip yayınlayan bir kaynak var.

Aşağıdaki adresten girip dünyadaki 2020 ve 2021 yılı gerçekleşen enflasyon rakamlarını inceleyebilirsiniz.

İZAHI OLMAYAN ŞEYİN MİZAHI OLUR

CİDDİYETİN DEĞER GÖRMEDİĞİ YERDE PARODİ ANLATIR

TÜİK verilerine ilişkin en iyi ironiye oyuncu Cansu Dere’nin “parodi page” sayfasında rastladım. Ciddiyetin değer görmediği yerde, doğruları ancak parodi ile anlatabilirsiniz.

“80 olup 36 gösteren 2 şey var. İlki Ajda Pekkan. İkincisi enflasyon.
Birini estetik cerrahi diğerini TÜİK küçülttü.”

Cumhurbaşkanlığı makamında oturan zat, her zaman doğru olmayan şeyleri söyleme yoluna gidiyor. Halkı en çok enflasyon konusunda aldatıyor olmalı. DEVA Partisi, Erdoğan’ın enflasyon konusunda farklı zamanda söylediklerinden küçük bir derleme yapmış.

Yüksek enflasyon düşük kalite demektir. Banknotların olmadığı dönemlerde paralar değerli madenlerden yapılırdı. Ülkede enflasyon baş gösterdiğinde hükümdarlar, değersiz madenler katarak paranın kıymetini düşürürlerdi.

Bir ülkede hükümdar “kalp para” yoluna başvurmuşsa o ülkede artık para ile beraber pek çok şey de değerini yitirmeye başlamış ve ülke kargaşanın eşiğine gelmiş demekti. Bugün dilimizde “sahte para basan” anlamında kullanılan “kalpazan” kelimesi de buradan geliyor zaten.

Bilindiği gibi parayı devlet kendi hesapsız basarsa sonuçta enflasyon yaşanır. Hükümdara kimse hesap sormaz. Ama parayı birileri basarsa onlara “kalpazan” deyip hapse atarlar. İkisini birbirinden ayıran şey konumları.

Bugün tarihi konulara girme zamanı değil.

Batı enflasyonla mücadele için belli araçlar kullanır. Bunlardan en önemlisi şok etkisi uyandırıp ardından gerekli adımları atmak için faiz yükseltmek.

Batılı ülkelerin “ahmak” ekonomistlerinin faiz konusundaki yaklaşımlarının ne olacağını yakında göreceğiz. Ekonominin kitabını yazan bizdeki isim gibi yapıp faiz mi düşürecekler, yoksa faiz mi yükseltecekler?

Utanmazlık hastalığının çaresi yok. Hele buna bir de dini kılıf uydurulursa topluma yedirilmeyecek yalan da kalmaz.

Bugün sizlerden iki dakikanızı ayırıp bu videoyu sonuna kadar izlemenizi istiyorum. Videonun içeriğine ilişkin ben pek bir şey paylaşmadan sizi iki dakikalığına video ile baş başa bırakmak istiyorum.

Şunu bir tarafa not edin. Enflasyonda bu yıl iki haneli rakamların ikinci yarılarında dolaşacağız. Tek haneli enflasyonun 2023’te de hayal olduğunu unutmayın.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin