Nostaljiyi sanata dönüştürdü

İsveçli tasarımcı Ulla-Stina Wikander, Göteborg’da bir bitpazarını gezerken dikkatini nakış nakış işlenmiş kanaviçeler çeker. El emeği göz nuru ile yapılan kaneviçelerin bitpazarına düşmesine üzülen Ulla-Stina Wikander, bu sanatın yok olup gitmesine gönlü razı olmaz. Bitpazarında gördüğü kaneviçeleri satın alan Wikander, bu sanat eserlerini nasıl değerlendireceği uzun süre düşünür. Sonunda kanaviçeler gibi hayatımızdan çıkıp giden 1970’li yıllarda kullandığımız eşyaları topladığı kanaviçelerle kaplayıp, yeni bir sanat harikası ortaya çıkarır.

Biraz hafızamızı zorlayıp teknoloji hayatımızı esir almadan önce kullandığımız eşyaları hatırlamaya çalışalım. Cep telefonlarının henüz hayatımıza girmediği yıllarda çevirmeli ev telefonları, CD’lerin olmadığı yıllarda kasetler ve kasetçalarlar, radyolar, daktilo, dikiş makineleri ve daha birçok eşya bugün hayatımızda yer işgal etmiyor. Bu eşyalar yeni nesil için tarih öncesinde kalmış muamelesi görüyor. Akıllı cep telefonu ve internet olmasa hayatı yaşanmaz olarak görenlerin sayısı artık çoğunlukta bulunuyor.

İsveçli tasarımcı Wikander, bitpazarından 10 yıl önce başladığı kanaviçe toplama işini 2012’den itibaren sanata dönüştürmeye başlar. 1957 doğumlu Wikander, 1970’li yıllarda hayatımızın değişmez eşyalarını birer birer topladığı kanaviçelerle kaplamaya başlar. Büyük emeklerle yapılan kanaviçelerin eşyaları kaplarken araya gitmemesi için ince eleyip, sık dokur. Her eşyaya gidecek uygun renk ve motifte kanaviçeleri titizlikle seçer. Tasarımcı olduğu için eşyaları kanaviçelerle kaplarken, eline iğnesini alıp unutulan bu sanatı yeniden hayata geçirir.

Wikander’in ‘fakir sanatı’ olarak tanımladığı eski eşyaları kanaviçe ile kaplaması beklediğinin üzerinde bir ilgi görür. Sanatını Göteborg’da sergilemeye başlayan Wikander, birçok başka sanat galerisinden teklif alır. Kısa sürede tanınan bir isim olan Wikander, sergiyi gezenlerin gördükleri eşyalar sayesinde çocukluğuna doğru bir yolculuk yaptığını söylüyor. Gördüğü ilgiden dolayı dizayn firmasını kurarak, kapladığı eski eşyaları satışa sunar. Özellikle çantalar büyük ilgi görür. Paranın cazibesine kapılmayan İsveçli tasarımcı, sanatından taviz vermez.

 [Haber: Hasan Cücük]

 [Fotoğraf: Ulla-Stina Wikander]

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin