Norveç, 5 askerin sığınma başvurularını kabul etti

Türkiye’de, 15 Temmuz girişimine katılmadıkları halde hukuksuz bir şekilde binlerce askerin ordudan atılıp tutuklanmasının dünya genelinde yansımaları devam ediyor. NATO kapsamında Norveç’te görevli  dört Türk subay ile bir askeri ataşenin sığınma başvuruları Norveç Göçmen Dairesi tarafından kabul edildi. Karar ile birlikte sığınmacı subaylar Norveç’te oturma ve çalışma hakkı kazandı.

Sığınma başvurusunda bulunan dört subay ile bir askeri ateşinin avukatı Kjell M. Brygfjeld Norveç’e sığınma başvurusu yapan dört subay ile askeri ataşenin sığınma başvurularının kabul edildiğini doğruladı.

‘Türkiye’ye geri dönersek darbeyle ilgimiz olmadığı halde tutuklanabiliriz’ 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye tarafından geri dönmeleri istenen Norveç’te NATO’da görevli dört Türk subayı ile askeri ateşe daha önce VG gazetesine yaptıkları açıklamada, darbe girişimi ile ilgilerinin olmadığını söylemiş, görevlerinden el çektirildiklerini, geri dönmeleri durumunda tutuklanmaktan korktuklarını belirtmişlerdi.
Aile üyelerinin de sığınma başvuruları kabul edilen NATO subayları ile ataşenin Norveç’te adresi gizli tutulan bir yerde yaşamlarını sürdürdükleri belirtiliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin