Fed eski Başkanı: FED, Türkiye ile swap konusunda isteksiz

New York Fed eski Başkanı William Dudley, ekonomik zorlukları ve ABD ile inişli çıkışlı diplomatik ilişkileri göz önüne alındığında Türkiye’nin dış nakit ihtiyaçlarını Fed’in gidermesinin muhtemel olmadığını söyledi. Yakın geçmişte Fed’in para politikasını belirleyen kurulda görev alan Dudley, Türkiye’nin Fed’le swap hattı kurma talebiyle ilgili, Fed’in kesinlikle ‘isteksiz’ olduğunu belirtti.

Fed’in para politikasını belirleyen kurulun 2009-2018 yılları arasında başkan yardımcılığı görevini yürüten Dudley, bu yıllarda Fed’in dış finansman operasyonlarını yürüten New York biriminin de başında bulunuyordu. Dudley, telefon ile yapılan söyleşide yeni dolar swap hatları kurmak konusunda Fed içinde ‘kesinlikle önemli ölçüde isteksizlik’ var olduğunu söyledi.

JEOPOLİTİK GERİLİM ENGEL OLUŞTURABİLİR

Ankara ve Washington arasındaki jeopolitik gerilimin de swap hattı önünde başka bir engel oluşturabileceğini ifade eden Dudley, ABD Başkanı Donald Trump’tan gelecek güçlü bir desteğin Fed’in Türkiye’ye kaynak sağlayıp sağlamama kararını etkileyebileceğine de dikkat çekti. Dudley, “Türkiye’de swap hattına ihtiyaç duymasının nedenleri Fed’in hedefleriyle uymuyor. ABD ile inişli çıkışlı ilişkileri olan bir ülkeye Fed’in swap hattı açacağını hayal etmek de zor” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin