New York Başsavcılığı açıklamasında ‘fabrikasyon döküman’ detayı: Sonucuna katlanırsınız

Amerika’da görülen Reza Zarrab davası olarak bilinen ve Halkbank Genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın bugün jüri tarafından 5 konuda suçlu bulunduğu duruşma sonrası NY Güney Bölge Başsavcılığı’ndan sert bir mesaj yayınlandı. Savcı Joon H.Kim’in “Fabrikasyon dökümanlar getirmişseniz, bunun sonuçlarına hazır olmalıydınız” ifadesi dikkat çekti

”Atilla gibi, ambargoyu delen faaliyetlerin göbeğinde olduğunuz halde ABD hazine Bakanlığı yetkililerine defalarca kez yalan söylemiş, ya da fabrikasyon dökümanlar getirmişseniz, bunun sonuçlarına hazır olmalıydınız” denen açıklamada, Atilla’nın seçimini bunları mahkemede yaparak hüküm giymekten yana kullandığı belirtildi.

Yayınlanan Savcı Joon H.Kim imzalı mesajda özetle ”bugün açık, adil ve anonim bir jüri tarafından Halkbank yetkilisi Hakan Atilla’nın yargılaması oldu” dendi. Savcılıkla işbirliği yapan Reza Zarrab’ın verdiği ifadelere atıf yapılan açıklamada İran’a yönelik ambargonun delinmesinin ciddi bir suç olduğu hatırlatıldı.

”ABD yasalarına göre suç kabul edilen ve İran gibi yaptırım uygulanan ülkelere kasıtlı olarak yardım etmek/ambargoyu delmek mi, yoksa Uluslararası bankacılık sisteminde kalıp ABD dolarıyla işlem yapmaya devam edebilmek mi… Bu seçimi bankalar ve bankacılar yapmalı” denen açıklamada ‘bunların her ikisini de seçemeyeceğinizi bilmelisiniz’ vurgusunda bulunuldu.

Açıklamanın orijinali şöyle: 

2 YORUMLAR

  1. Bassavciligin metninde gecen “…fabricate documents” ifadesinin sahte mektupla bir ilgisi bulunmamaktadir. Cumlenin o kismi, malum zevatin hayali ihracat yapmak amaciyla urettikleri sahte belgelere atif yapmaktadir. Soz konusu mektubun sahteligi izahtan vareste olsa da, bu cumledeki “fabricate” fiili mektuba degil hayali ihracat belgelerine gonderme yapmaktadir.

  2. Iyi günler,

    evet dogru diyorsunuz, ama “fabricate” demek sadece Iran, Türkiye ve Dubai arasinda yapilan hayali ihracat degil, uydurulan her sahte kagit icin kullanilan bir fiil. Yani onun icine photoshop’lanmis mektub da giriyor.
    Saygilarimla.

    Dinara.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin