Neslican Tay son yolculuğuna uğurlandı

Kanser hastalığına karşı verdiği mücadele ile tanınan ve önceki gün İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 21 yaşındaki Neslican Tay, Rize’de son yolculuğuna uğurlandı.

Tay için Sahil Camisi’nde tören düzenlendi. Tay’ın cenazesi, öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Pehlivan Mahallesi’ndeki aile kabristanında, daha önce kanser nedeniyle kesilen bacağının gömüldüğü yerde toprağa verildi.

Daha önce üç kez yendiği kansere dördüncü defa yakalanan ve verdiği savaş ile simge haline gelen Neslican Tay, bu mücadele sırasında sol bacağını da kaybetmiş ama pes etmemişti.

1998 yılında Bursa’da Rizeli bir anne ve Manisalı bir babanın kızı olarak dünyaya gelen Neslican Tay, ilköğretim ve lise eğitimini Rize’de tamamladı. Üniversite sınavına iki hafta kala kansere yakalandığını öğrenen Tay, araya tedavi süreci girdiği için eğitimine ara vermek zorunda kaldı. Kanserle mücadele ederken bir yandan da eğitimine devam etmek isteyen Neslican Tay, Bahçeşehir Üniversitesinde psikoloji eğitimi görüyordu.

2018 yılında kanser nedeniyle bir bacağını kaybeden ve kendisine ‘Demir Kadın’ diyen Neslican Tay, verdiği röportajda, “Bacağım yok ama yaşam sevincim var”, “Bacağımın kesilmiş olmasının hayatımı etkilemesine izin vermeyeceğim. Ben bir bacaktan ibaret değilim ki. Çok daha fazlasıyım” sözleriyle binlerce insana umut olmuştu.


Nevzat Tarhan’ın Neslican Tay paylaşımı tepki topladı

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Nevzat Tarhan’ın Neslican Tay’la ilgili “Ölümle yüzleşebilseydi, ölüm bilincine sahip olsaydı, seküler dünyanın dünyasallaşma rüzgarına kapılmasaydı hastalığı düşman gibi görmezdi” sözleri büyük tepki topladı.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Tarhan, kanserle mücadele etmek yerine ölüm bilincine sahip olup ‘hastalığı düşman gibi görülmemesi’ gerektiğinin daha doğru olacağını savundu.

Tarhan’ın paylaşımı şöyle:”#neslicantay kızımız çok çile çekti ama ümidini kaybetmedi, Ölümle yüzleşebilseydi #ölümbilinci ne sahip olsaydı, seküler dünyanın dünyasallaşma rüzgarına kapılmasaydı dinlerin #hayataanlamkatma ve #teselligücü nden faydalanabilseydi hastalığı düşman gibi görmezdi diye düşündüm.”

Nevzat Tarhan’ın paylaşımı kısa sürede büyük tepki topladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin