Nelson Mandela’nın kızı büyükelçi Zindzi Mandela 59 yaşında hayatını kaybetti

Nelson Mandela’nın ikinci eşi Winnie Madikizela-Mandela’dan olan kızı 59 yaşındaki Zindzi Mandela Johannesburg’taki bir hastanede bu sabah erken saatlerde hayata gözlerini yumdu.

Yerel ve uluslararası medya, Danimarka Büyükelçisi olarak görev yapan Zindzi Mandela’nın aniden öldüğünü açıkladı. Mandela Vakfı’ndan yapılan açıklamada, Zindzi Mandela’nın ölüm nedeni açıklanmadı.

Güney Afrika Dışişleri Bakanı Naledi Pandor yaptığı açıklamada, bakanlığın ölüm neden ile ilgili bilgi topladığını açıkladı.  Pandor taziye mesajında, “ Zindzi sadece bizim (beyaz rejime karşı özgürlük )mücadelemizin kahramanları Nelson Mandela ve Winnie Mandela’nın kızları olarak değil, kendi yaptığı mücadele ile hatırlanacaktır. O Güney Afrika’ya çok iyi hizmet etti” dedi.

Danimarka Büyükelçisi olarak görev yapan Zindzi Mandela geçen yıl Haziran ayında Twitter hesabından paylaştığı, “ Apartayt savunucuları, zamanınız doldu, tekrar hükmedemeyeceksiniz, sizden korkmuyoruz, sonunda araziler bizim” mesajını paylaşmış, ülkede gündem olmuştu. Pandor, eleştirelere ragmen Zindzi Mandela’yı görevden almamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin