Ne hukuk kaldı, ne insaf: Öğrenciler yine sokağa atıldı

TR724 HABER MERKEZİ | İLKER DOĞAN

AKP rejiminin kendisine ‘biat’ etmeyen muhaliflere yönelik baskı ve hukuksuzlukları sürüyor. Adana’da, Furkan Vakfı’na mensup oldukları iddiasıyla üniversite öğrencilerinin kaldığı evler, iki resmi rapora ve mahkemenin aksi yöndeki kararına rağmen ‘vakfın kaçak yurdu olduğu’ iddiasıyla kapatıldı. Korona salgınının hızla yayıldığı dönemde, Ramazan ayında onlarca öğrenci sokağa atıldı. İddiaya göre en son 4 Nisan’da yapılan ve evlerin ‘mesken’ olarak kayıtlara geçtiği üçüncü rapor ise ortadan kaldırdı!

Daha önce Furkan Vakfı’na kesilen astronomik cezalar, mahkeme tarafından ‘haksız’ bulanarak iptal edilmişti. Adana Valiliği bu konuda da yeni bir uygulamaya gitti ve artık cezaları evlerin sahiplerine kesmeye başladı! Edinilen bilgilere göre kapatılan evlerin sahiplerine  58’er bin lira da ceza kesildi.

Cemaatin lideri Alpaslan Kuytul, yaşananlara tepkiliydi: “Kapattıkları evlerin talebe evi olduğuna, yurt olmadığına dair iki resmi rapor ve bir mahkeme kararı var. Ancak buna rağmen hiç bir suçu ve günahı olmayan çocukları Ramazan günü sokağa atıyorlar. Ev mi yok? Başka yerde ev kiralar otururlar. Ama siz bu yaptığınızla ‘zulüm dönemi’ olarak tarihe geçeceksiniz.”

Furkan Vakfı gönüllüsü öğrenciler iki yıl önce yine bir Ramazan ayında evlerinden atılarak sokakta yaşamak zorunda bırakılmıştı.

AKP iktidarı ve ortaklarının cemaatlere yönelik operasyonları bitmek bilmiyor. Merkezi Adana’da bulunan Furkan Vakfı’na mensup olduğu iddiasıyla onlarca öğrencinin kaldığı ‘mesken’ statüsündeki evler Valilik kararıyla mühürlendi.

Furkan Vakfı’na yönelik baskılar yaklaşık iki yıl öncesine dayanıyor. Edinilen bilgilere göre, Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ekipleri, öğrencilerin kaldığı evlerin ‘yurt’ olduğu şikayetleri üzerine vakfa ait olduğu ileri sürülen evlerde incelemelerde bulunuyor. Ancak tutulan raporda iddiaların asılsız olduğu, evlerin ‘mesken’ olduğu ve öğrencilerin kaldığı belirtiliyor. Söz konusu raporlar Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Adana Valiliği’ne gönderiliyor. 

ARDI ARDINA TEFTİŞLER

Ancak aynı evler bir kaç ay sonra yeniden ‘teftiş’ ediliyor. Ve bu raporda da söz konusu evlerin ‘yurt’ değil, mesken olduğu kayda geçiriliyor. İkinci rapordan bir kaç ay sonra Cemaat’in lideri Alpaslan Kuytul’un tutuklanması üzerine söz konusu evler de Furkan Vakfı’nın yurdu  oldukları gerekçesiyle mühürleniyor. Ayrıca vakfa da 240 bin lira ceza kesiliyor. 

KAYYIMLAR: EVLER VAKFA AİT DEĞİL!

Operasyon sonrası vakfa kayyım atanıyor. Üç kişilik kayyım heyeti 240 bin liralık cezaya, ’söz konusu evlerin vakfa ait olmadığı, vakfın böyle bir yurdu olmadığı’ gerekçesiyle itiraz ediyor. Yargılama sonunda mahkeme 240 bin liralık cezayı iptal ediyor. Mahkeme kararında da söz konusu evlerin ‘yurt’ değil, mesken olduğu belirtiliyor. Mahkeme kararı üzerine evler yeniden açılıyor. 

MAHKEME KARARI YOK SAYILIYOR

İlçe Milli Eğitim’in iki raporu ve mahkemenin kararına rağmen 4 Nisan’da söz konusu evler yeniden teftiş ediliyor. Yaklaşık 10 ev tek tek geziliyor. Ve nihayet üçüncü raporda da  söz konusu evlerin ‘mesken’ olduğu belirtiliyor. Ancak geçtiğimiz hafta Adana Valiliği’nden gönderilen evlerin boşaltılmasına dair yazıda, ‘evlerin yurt’ olduğu kaydediliyor. 

ALPASLAN KUYTUL: RAPORU DEĞİŞTİRDİLER

Alpaslan Kuytul, valiliğin kapatma kararına gerekçe yaptığı raporun değiştirildiğini söylüyor: “Şahitleri var, raporun fotoğrafları var. ‘Mesken’ diyor. Ancak gelen son yazıda buraların ‘yurt olduğu’ yazıyor. Yalan söylüyorlar. Raporu değiştirdiler. Biz AVM’ler açılıyorsa camiler de açılsın, cuma kılınsın demeye başlayınca meskenler, yurt oldu. Avukat arkadaşımız, 4 Nisan tarihli raporu görmek istediğini söylüyor. Öyle bir rapor yok diyorlar. Bizde fotoğrafları var raporun.” diyor.  

CEZALAR EV SAHİPLERİNE KESİLİYOR

Adana Valiliği’nin daha önce vakfa kestiği 240 bin TL’lik ceza mahkeme tarafından ‘haksız’ bulunarak iptal edilmişti. Valilik yeni cezaları ise mesken sahiplerine kesmeye başladı. Edinilen bilgilere göre kapatılan 10’a yakın evin sahibine 58’er bin lira ceza kesildi. Alpaslan Kuytul, “Bayan talebelerin evleri de kapatıldı. Evlerin üçünde ise çocuklu aileler kalıyordu. Valilik kararıyla evler boşaltılıyor. Bunu kim yaptırıyor? Şu Ramazan gününde bu talebeleri dışarıya atmak AKP’ye fayda mı sağlar zarar mı getirir? Talebeler yine sokaklarda kalacaklar. Bunlar nereden ev bulacak? Nereden yemek bulacak? Eşyayı nereden alacak? Hangi yetkiyle sen bunu yapıyorsun?” ifadelerini kullanıyor.


Öğrenciler: Allah’tan reva mıdır bu?

Sokakta kalan öğrenciler mağduriyetlerini çektikleri videolarla duyurmaya çalışıyor. Sokağa atılan bayan öğrencilerden biri şunları söylüyor: “Ben burda birkaç arkadaşımla kalan bir öğrenciyim. Hazırlandığım bazı sınavlar var, tıpkı arkadaşlarımın hazırlandığı gibi. Ama bizleri sokağa attılar. Gücünüz birkaç talebeye mi yetti, birkaç öğrenciye mi yetti yani? Adana’nın bu sıcağında biz sokakta ne yapacağız, nereye gideceğiz? Allah’tan reva mıydı bu yaptığınız? Siz bize bunu yaşattınız, ben dilerim ki Rabbimden siz de aynısını yaşayasınız” şeklinde konuştu.

Kapatılan evlerden birinde kalan üniversite öğrencisi Yasin Demir ise kaldığı evin görüntüsünü paylaştığı videoda, “Bu evin neresi yurt? Bayrama iki gün kala bizi evden atıyorlar. Biz nasıl ve nereden ev bulacağız?” diyor.

Açık alanda teravih namazı kılmak isteyenlere polis şiddeti

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin