Nazi kampında görev yapan 92 yaşındaki gardiyan, yargıya hesap verecek

Nazi Almanyası döneminde gardiyanlık yapan 92 yaşındaki Alman vatandaşı Bruno Dey, 5 bin 230 kişinin ölümünde suç ortağı olduğu gerekçesiyle ekim ayında hakim karşısına çıkacak.

Hamburg’daki mahkeme tarafından yapılan açıklamada Dey’in 1944-1945 yılları arasında Stutthof Toplama Kampı’nda gardiyanlık yaptığı belirtildi. Dey, şu an Polonya sınırlarında yer alan kamptan kaçmak isteyenlere engel olduğu için yargılanacak.

DW Türkçe’nin haberine göre Bruno Dey, Naziler için gardiyanlık yaptığı sırada 17-18 yaşlarında olduğu gerekçesiyle çocuk mahkemesinde yargılanacak. Zanlı Dey’in suçlu bulunması halinde 6 ila 10 yıl hapis cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor.

‘Ölüm makinesinin küçük bir çarkı’

Ayrıca davalının yaşı gözönünde bulundurularak duruşmalara iki saatlik sınırlandırma getirildi. Stutthof Kampı’ndan sağ kurtulanlar ve mağdur yakını ondan fazla kişi müşteki sıfatıyla davayı izleyecek.

Mahkeme sözcüsü Kai Wantzen, “Gözetleme, kampın işlemesi için önemliydi ve kamp insanları öldürmek için hazırlanmıştı” dedi. Nisan ayında Dey hakkında hazırlanan iddianamede savcılık eski gardiyanı ‘Ölüm makinesinin küçük bir çarkı’ diye tanımlamıştı.

60 bin kişinin öldürüldüğü kamp

Bugün Polonya sınırları içerisindeki Gdansk yakınlarında yer alan kampta, Yahudiler, siyasi tutuklular ve eşcinsellerin de aralarında olduğu 60 binden fazla insan öldürülmüştü. Kampta tutulanlar, kalbine şırınga ile zehirli madde saplama, aç bırakma, silah ile infaz gibi yöntemlerle öldürülmüştü. Ayrıca kış aylarında soğuktan donana dek dışarıda bırakma ve gaz odalarında infaz yöntemleri de Stutthof Toplama Kampı’nda uygulanmıştı.

Almanya, toplama kamplarında görev alan şüphelilere yönelik davalara son yıllarda ağırlık veriyor. Ancak dava süreci, şüphelilerin ilerleyen yaşı sebebiyle güçlükle yürütülüyor. 92 yaşındaki Dey, diğer davalılardan nispeten daha genç olma özelliğine sahip.

Yaşlılık yargılamayı güçleştiriyor

Stutthof’ta gardiyanlık yapan bir diğer isim olan Johann Rehbogen’e yönelik dava, zanlının kalp ve böbrek rahatsızlıkları yüzünden tamamlanamamıştı. Bir başka dava da 97 yaşındaki sanığın mahkeme karşısına çıkamayacak kadar hasta olması nedeniyle düşmüştü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin