NATO Genel Sekreteri: ‘Ukrayna uçağını İran düşürmüş olabilir’

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İran’da 176 kişinin öldüğü uçağın düşmesiyle ilgili açıklamasında, İran hava savunma sistemlerinin uçağı vurmuş olabileceğini söyledi. Stoltenberg, müttefiklerden gelen istihbarat bilgilerinin Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağının İran hava savunma sistemleri tarafından düşürülmüş olabileceğine işaret ettiğini belirterek, detaylı soruşturma çağrısında bulundu.

Brüksel’de Orta Doğu gündemiyle olağanüstü düzenlenen AB dışişleri bakanları toplantısına katılan Stoltenberg, basına açıklamalarda bulundu.

Bölgede son dönemde gerginliğin azaldığına dikkati çeken Stoltenberg, bu gelişmenin korunması gerektiğini ifade etti.

Stoltenberg, “Orta Doğu’da çatışma kimsenin çıkarına değil.” değerlendirmesinde bulunarak, Avrupa ve Kuzey Amerika’nın birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın NATO’nun Orta Doğu’da daha fazla rol üstlenmesi için çağrıda bulunduğunu anımsatan Stoltenberg, ittifakın bu konuda ne yapılabileceğini dair çalışmalar yürüttüğünü aktardı.

Stoltenberg, Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağının İran tarafından düşürülüp düşürülmediğine ilişkin soruya ise şu şekilde yanıt verdi:

“Elimizdeki istihbarat hakkında detaylı bilgi veremem. Ancak NATO müttefiklerinden gelen istihbari bilgiler uçağın İran hava savunma sistemi tarafından düşürülmüş olabileceğine işaret ediyor. Bu bilgilerden şüphe duymamız için bir neden bulunmuyor. Bu nedenle tüm gerçekleri ortaya koyan detaylı bir soruşturma yapılması gerekiyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin