NATO Genel Sekreteri Stoltenberg saldırıyı kınadı!

NATO’da Türkiye’nin talebinin ardından düzenlenen olağanüstü Suriye toplantısı sona erdi.

İdlib’de düzenlenen saldırıda 33 Türk askerinin şehit edilmesinin ardından NATO’da yapılan olağanüstü Suriye toplantısı yaklaşık 1,5 saat sürdü. Toplantının ardından açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, saldırıyı kınadıklarını, seçeneklerin değerlendirildiğini ve ateşkese acilen dönülmesi gerektiğini belirtti.

Stoltenberg, sabah saatlerinde Twitter’dan Türkiye’nin talebi üzerine NATO’nun Kuzey Atlantik Anlaşması’nın 4’üncü maddesinin işletildiğini duyurmuştu.

NATO’NUN 4’ÜNCÜ MADDESİ

NATO’nun Kuzey Atlantik Anlaşması’nın 4’üncü maddesi uyarınca bir müttefik toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğünde, tüm müttefiklerle danışma talebinde bulunabiliyor.

Türkiye en son 2015’te IŞİD’in Suruç’taki saldırısından sonra 4’üncü maddenin işletilmesini istemiş, bunun ardından NATO Suriye’den kaynaklanan tehditlere karşı Türkiye’ye uyarlanmış güvence tedbirlerini kabul etmişti.

Bu çerçevede erken uyarı ve gözlem uçaklarının (AWACS) bölgede devriye gezmesi, Doğu Akdeniz’deki askeri unsurların artırılması ve istihbarat, keşif ve gözetleme faaliyetlerinin güçlendirilmesi gibi tedbirler öngörülmüştü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin