TR724’ün ulaştığı asker: Ben 165 şehit saydım!

İdlib’ten kara haberler gelmeye devam ediyor. Şehit sayısının açıklanandan çok daha fazla olduğu iddia ediliyor. TR724’ün ulaştığı bir asker, bizzat kendilerinin 165 şehit saydığını, 70-80 civarında askerin ise ağır yaralı olduğunu anlatıyor. Bir başka asker ise şehit sayısının 200’den fazla olduğunu söylüyor.

İdlib’ten gelen haberler hiç de iyi değil. Dün gece yarısı saldırı haberi ilk düştüğünde yabancı ajanslar şehit Türk askeri sayısını 34 olarak geçmişti. Hatay Valisi ise ilk açıklamasında 9 şehit verildiğini duyurdu. Ancak ilerleyen saatlerde şehit sayısı hızla artmaya başladı. Son açıklamada ise 33 Mehmetçiğin şehit olduğu duyuruldu.

NE 33’Ü, 165 ŞEHİT VAR!

Ancak iddia o ki, rakam bunun çok çok üzerinde… TR724’ün ulaştığı saldırı bölgesinde görevli askerlerin verdiği rakamlar korkunç. Bir asker, “Saldırı haberinin ardından bölgeye sevk edildik, şehitlerin cenazelerini topluyoruz. Bizim birlik 165 şehit saydı. Saklıyorlar. 10’ar 10’ar artırıyorlar! en az 70 asker ise ağır yaralıydı.” diyor. Bir başka asker ise rakamın 200’ü geçeceğini söylüyor: “2-3 tabur asker… Perişan halde. Ne 33’ü ne 100’ü… 200’den fazla şehit var. Gizliyorlar.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

5 YORUMLAR

 1. Bir oyun oynuyorlar ve bu oynanan oyunda bizler ve çocuklarımız sadece birer piyonuz. Ben tr724 ekibine güveniyorum. Bizzat sayanlar “165’i biz saydık” diyorsa, demek ki BBC’si de CNN’i de, gerçek sayıyı gizliyorlar. Merhum Mehmet Akif’in dediği “İki haysiyet eder, batılı-hakkı temyiz, biri tetkik haberdir, biri tamiki nazar” (iki özellik doğruyu-yanlışı ayırır: biri haberin tetkiki, biri derinlemesine bakış) kaidesince bu işin üzerine gidilmeli. Şehitlerimizi sayan bir “birlik” ise, şehit kardeşlerinin hatırına engelleri aşıp doğruyu ulaştıracak başka yiğitler de olacaktır… Dilerim kendilerine zarar vermeden bunu başarabilirler.

 2. Şehit isimlerin kamuya açık bir şekilde yayınlandığı düşünecek olursak resmi olarak açıklanan rakamın yalan olma ihtimali yok denecek kadar az.

  Olaya taraf olmadan baktığımız takdirde 165 den 33 çıkarıp kalan 132 kişinin ailesinden en az birisinin ortaya çıkıp benim çocuğumun ismi açıklanan listede niye yok deme ihtimalinin olmadığını görebiliriz. Şu an kadar bildiğim kadarı ile böyle bir olay olmadı.

  Benzer bir durum Soma maden faciasında olmuştu. Resmi olarak açıklanan rakam ile muhaliflerin olmasını arzu ettikleri! rakamlar uyuşmuyordu. Orada da tek tek isimler açıklanmıştı. Üstelik ölenlerin tamamı aynı kasabada (az çok her herkesin birbirini tanıdığı) yaşıyordu. Ve Yine o kasabadan hiç kimse çıkıp benim oğlum ve akrabam veya arkadaşımda ölenler arasındaydı ama listede yok dememişti. Buna rağmen ölenlerin daha fazla olduğu iddiası ısrarla dolaşımda tutulmaya çalışılıyordu.

   • MSB’ın yayınladığı resmi liste burada. İsim ve tarihler ayrıntılı bir şekilde listelenmiş.

    https://www.msb.gov.tr/SehitVefat/Sehitlerimiz?fbclid=IwAR3mN9P7RDR6G6k3PeGLgVNr0cvjZoOfNcT6iKgoM90LC2x0rcIxTpRuVl0

    Bu liste içinde Şehit Onbaşı Selim Nergiz’in ismi var. Sayılarda açıklanan bilgi ile örtüşüyor.

    Listeye bakmaya gelince ailesi bakmayabilir ama onu tanıyanlar bakar. Türkiye’de bir kaç ay önce eşi ile birlikte Mitin operasyonu ile yakalandı şeklinde haklarında haber yapılmış bir aile vardı. Bana aynı anda 50 yerden olmasa da ortak tanıdıkların nerdeyse tamamından yapılan haberle ilgili paylaşımlar ulaştı.

   • Bana göre haberde geçen 165 kişinin şehit olması meselesinin mantıklı açıklaması şu şekilde. Olayın olduğu yerde anda türk askerleri ile birlikte Süriye’nin muhalif kanadının askerleri ve cihadcı grupların mensubları da bulunuyordu. Muhtemelen türk askerlerinden daha çok onlar ölmüştü. Sayı bu şekilde 100 ün üzerine çıkıyordu. Muhtemelen haberi yapanlar bunu biliyorlar ama bazı nedenlerle bilgiyi manupüle edip kullanmak daha mantıklı geliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin