NASA çalışanı Serkan Gölge tahliye edildi; ABD Dışişleri son dakika olarak duyurdu

Reuters’ın son dakika olarak duyurduğu habere göre, tutuklu Serkan Gölge serbest bırakıldı. Gölge’nin eşine dayandırılan haberde bilim insanının tahliye edildiğini ifade edildi.

ABD ile Türkiye’nin arasında gerginliklere neden olan NASA çalışanı Serkan Gölge’nin aynı zaman ABD vatandaşlığı da bulunuyor.

Reuters haber ajansı, Gölge’nin eşine dayandırdığı haberinde bilim insanının tahliye edildiğini ifade etti. Türkiye ve ABD vatandaşlığı bulunan NASA çalışanı Gölge, 2016’da ailesini ziyaret ettikten sonra ülkeden ayrılacakken gözaltına alınmıştı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklanan Gölge ”silahlı terör örgütüne üye olmak” ve ”casusluk” suçlamalarıyla yargılanmıştı.

ABD Dışişleri’nden son dakika açıklaması: En kısa zamanda evine dönmesini sağlayacağız

Gölge’nin serbest bırakıldığı bilgisini ilk olarak eşi, Reuters’a açıkladı. Bu açıklamadan sonra  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus da, sözcülük görevine geldikten sonraki ilk kameralı basın brifinginde sorulara geçmeden önceki açıklamasında Gölge’nin serbest bırakıldığını doğruladı.

Morgan Ortagus, son dakika bilgisi olarak paylaştığı karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Serkan Gölge davasını yakından takip etmeye devam edeceklerini belirten Ortagus, Amerikan diplomatik misyonlarının Türkiye’deki tutuklu diğer yerel çalışanlarına gerekli desteğin de sağlanacağını söyledi.

Yurtdışında tutuklanan Amerikan vatandaşlarına yönelik tedbirlerin alındığına da dikkat çeken Ortagus, Serkan Gölge’ye gerekli tüm konsolosluk hizmetlerinin sunulacağını ve Gölge’nin en kısa zamanda evine dönmesini sağlamak istediklerini kaydetti.

Türkiye’nin Gölge’yi serbest bırakarak doğru bir adım attığına inandığını ifade eden Ortagus, tüm Amerikalıların güvenliği ve emniyetinin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo için öncelik olduğunu ve bakanın tüm liderlerle yaptığı görüşmelerde buna dikkat çektiğini söyledi.

ABD’nin yakından takip ettiği davada Gölge’nin ‘terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla aldığı  7.5 yıl hapis cezası, daha sonra ‘terör örgütüne yardıma’ çevrilerek 5 yıl hapis cezasına düşürülmüştü. Karar, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı telefon görüşmesinden kısa süre sonraya geldi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin