BM’den Türkiye’ye çağrı: Malezya’dan kaçırılan iki kişiyi derhal serbest bırakın

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi, Türkiye’ye 180 gün süre vererek, Malezya’dan Türkiye’ye ‘Cemaat üyesi’ oldukları gerekçesiyle MİT tarafından 2017’de kaçırılarak getirilen biri akademisyen iki kişinin serbest bırakılmasını ve haklarının iadesini istedi.

BM, Türkiye’ye getirilen eğitimciler İsmet Özçelik ve Turgay Karaman’ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. İki Türk’ün özgürlüklerinin ihlal edildiğini belirten Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, karara uyması için Türk makamlarına 180 gün süre tanıdı. Ayrıca keyfi tutukluluk için şahıslara tazminat ödenmesine de hükmetti.

BM’nin açıklamasına Türkiye’den henüz yanıt gelmedi.

Reuters’in haberine göre, Komite’nin, ilgili raporunda, şu ifadelere yer verildi: “Devlet partisi, …(şikayete konu olan) yazarları serbest bırakmak zorundadır. Bu kişilerin, uğradıkları şiddetten ve mağduriyetten dolayı hakları yeterli bir şekilde iade edilmelidir.”

‘Bu kişiler nasıl bir tehdit oluşturuyor, belli değil’

Raporda ayrıca, Türkiye’nin uluslararası insan hakları sözleşmelerinde imzası bulunduğu hatırlatılarak, bu duruma ‘etkili bir çare’ bulması gerektiği belirtildi.

Komite’nin raporunda, Türkiye’nin bu gibi operasyonları ‘olağanüstü hal’ şartlarına ve bu gibi kişilerin ‘devlet güvenliği için tehdit oluşturduğu’ iddiasına bağladığı belirtilerek, bu gibi gerekçelerin kabul edilemez olduğu ve bu kişilerin ‘nasıl bir tehdit oluşturduğunun’ açıklanamadığı kaydedildi.

Reuters’ın haberinde Erdoğan hükümeti, 2016 darbe girişiminden bu yana en az 77 bin kişiyi cezaevine attığı yer alırken, yaygın tutuklamaların halen rutin şekilde devam ettiği aktarıldı.Ayrıca analistlerin söz konusu uygulamaların Türkiye’de otokrasinin arttığını gösterdiği fikrine yer verildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin