Naksan’ın hukuksuz satışında ‘Ali Cengiz’ oyunu!

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Naksan Plastk'i yok pahasına satın alan Yapı & Yapı şirketinin sahibi Zafer Yıldırım'ın babasının cenazesine de katılmıştı.

TR724 HABER | İLKER DOĞAN

AKP rejiminin gasp ettiği Naksan Plastik şirketinin kanunsuz satışıyla ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Naksan’ın, Erdoğan’ın yakından tanıdığı Zafer Yıldırım’a ait olan Yapı&Yapı adlı şirkete değerinin çok altında bir fiyata peşkeş çekildiği belirtiliyor. İddiaya göre ihale göstermelik yapılıyor. Naksan ihalesine katılan Yapı & Yapı şirketi çalışanı Önder Yılmaz, zarfı bıraktıktan sonra kendisi gibi dışarıda sonucu bekleyenlere, “Boşuna beklemeyin, ihale bizde.” diyor.

AKP rejimi tarafından gasp edilen milyarlık holdingler yok pahasına satılıyor. Bunlardan biri de Naksan Holding. Muhammen bedeli 1,1 milyar lira olarak belirlenen Naksan Plastik’in Gaziantep’teki fabrikasıyla ilgili tüm mal, hak ve varlıklarının satışına yönelik ihale önceki gün yapıldı.Naksan Plastik, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın çevresinden olan Zafer Yıldırım’ın sahibi olduğu Yapı & Yapı tarafından ‘sözde’ satın alındı. Ancak ihale süreci öncesinde ve ihale sırasında yaşananlar şirketin yok pahasına yandaş bir şirkete peşkeş çekildiğini gösteriyor. 

İHALEYİ KİM ALDI?

Geçtiğimiz günlerde TMSF tarafından satılan Gaziantepli Nakiboğlu ailesine ait Naksan Plastik adlı şirketin, ‘Yapıen İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. ŞTİ. isimli bir firmaya satıldığı haberlere yansımıştı. Yüksel Akpoyraz isimli Ankaralı bir iş adamı tarafından kurulan Yapıen’in, Naksan Plastik’i 92 milyon dolara satın aldığı yazıldı. Ancak gerçek bundan çok farklı.

İHALENİN UCU SARAY’A UZANIYOR

Öncelikle ihale Yüksel Akpoyraz’ın şirketine değil, Yapı & Yapı firmasının sahibi Zafer Yıldırım’ın bir başka firması Yapıen Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ’ye veriliyor. Ticaret Sicil Gazetesi’ne göre de zaten Yapıen Enerji ile Yapı & Yapı firmasının adresleri aynı!

Haberlerde geçtiği gibi satışın Yüksel Akpoyraz’la ilgisi yok. Naksan’ı alan Yapıen Elektrik, Saray’a yakınlığıyla bilinen Zafer Yıldırım’a ait. Zafer Yıldırım, diğer şirketi Yapı & Yapı ile de kamu ihalelerine giriyor. Dolaysıyla ihalenin ucu Saray’a uzanıyor!

FİRMANIN SAHİBİ ERDOĞAN’LA YAKIN İLİŞKİDE

Rizeli olan Zafer Yıldırım’ın babası Nusret Yıldırım iki yıl önce vefat etmişti. Cenazesine Recep Tayyip Erdoğan da katılmıştı. Zafer Yıldırım’ın yakınlarından biri de Hasan Yeşildağ. Erdoğan’ın adamı. Erdoğan cezaevine girdiğinde, cezaevine girip onun hizmetini görmek için suç işleyip tutuklanan kişi. Zafer Yıldırım’ın, 5’li çetenin önemli isimlerinden Mehmet Cengiz’le de yakın ilişkileri var.

YAPI & YAPI ÇALIŞANI: İHALEYİ ALDIK!

Naksan’ın satış ihalesine teklif sunmak için gelen kişi Zafer Yıldırım’ın şirketinde çalışan ve Yapı&Yapı şirketinin muhasebesi ile ilgilenen Önder Yılmaz. İhalesi için İstanbul TMSF ofisine gelip zarf bırakan Önder Yılmaz, kapıdan çıkarken diğer ihale zarfları bile açılmadan kapıda bekleyenlere, “Biz aldık ihaleyi.” diyor.

https://t24.com.tr/haber/sinop-ta-yapilacak-karayolunun-585-milyon-liralik-ihalesi-ozel-davetle-yapi-ve-yapi-ya-verildi,985870

İHALELERİN PARLAYAN YILDIZI!

Yapı & Yapı şirketi son dönemde AKP rejiminden önemli ihaleler alan firmalardan biri olarak öne çıkıyor. 5’li çeteyle yakın çalışıyor. Yapı ve Yapı, halihazırda İstanbul Finans Merkezi’ndeki SPK binası ve özel proje alanı ile Etiler’deki Polis Meslek Yüksekokulu arazisindeki KİPTAŞ’ın projesinin inşaatını yürütüyor. Şirketin, 5 yılda aldığı 12 büyük ihalede 6 milyar 320 milyon liralık sözleşme imzaladığı belirtiliyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/istanbula-ihanet-polis-okulu-arazisine-3-gokdelen-1343564

ETİLER POLİS OKULU İHALESİ DE ONA VERİLDİ

Etiler Polis Okulu arazisinde yürütülen ‘Mandarin Etiler’ projesini alan firma da Yapı ve Yapı… Söz konusu projedeki ortağı ise Astaş Yapı. Etiler Polis Okulu, 25 Aralık yolsuzluk tapelerinde de geçiyordu. Arazinin Yasin el Kadı ile Bilal Erdoğan’ın ortak olduğu şirkete ihalesiz verildiği ileri sürülmüştü.

Örgüt, o gün yaklaşık 1,5-2 milyar dolar değer biçilen arazi için 430 milyon TL ödemeyi uygun görmüştü. Recep Erdoğan, 2013’ün mart ayında dinlemeye takılan görüşmesinde Usame Kutub’a, “Sizin orayla ilgili Kadir Bey’le (Topbaş) görüştüm. Bizzat ben takip edeceğim.” diyordu.

https://haber.sol.org.tr/haber/kanal-istanbul-icin-gizli-ihale-ozel-olarak-davet-edildiler-311658

KANAL İSTANBUL İHALESİNE DE DAVET EDİLMİŞTİ

Kanal İstanbul’un üzerine inşa edilecek ilk köprü olan Sazlıdere Köprüsü‘nün temeli 27 Haziran 2021’de Erdoğan’ın katılımıyla atılmıştı. Ancak temel atma töreninden bir gün sonra gizli yeni bir ihale yapıldığı ortaya çıktı. Sözcü’de yer alan haberde söz konusu ihaleye gizli olarak çağırılan firmalardan biri de Yapı ve Yapı’ydı. İhale, özel olarak davet edilen Gülermak – Yapı & Yapı – Taşyapı iş ortaklığına verildi. İhale bedeli 3 milyar 111 milyon 362 bin lira olarak açıklanmıştı.

Firmanın aldığı ihaleler arasında 400 milyon liralık Millet Bahçeleri ve 500 milyon liralık otoyollar da var.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin