Hindistan’da Müslüman gence işkence; Prof. Swain: “Bu aptallar Hinduysa ben Hindu olmayı reddediyorum”

TR724 HABER | ERSAN AY
Hindistan Başbakanı Modi’nin partisi BJP çalışanları, Dhanbad kentinde bipolar bozukluğu olan Müslüman bir gence işkence etti. Hükümet partisi çalışanları ve destekçileri tarafından etrafı kuşatılıp saldırıya uğrayan genç, yola itilip kendi tükürüğünü yalamaya ve Jai Shri Ram (
Rabbimiz Ram’ı selamlarız) demeye zorlandı. 

Hindistan’da Müslümanlara karşı nefret suçları işlenmeye devam ediyor. 2014’te hükümete gelen milliyetçi, populist Modi’nin partisi BJP ise halkı Müslümanlara karşı kışkırtmaktan çekinmiyor. Başbakan Narendra Modi’nin Pencap’a  yaptığı son ziyareti esnasındaki güvenlik ihlaline tepki olarak BJP’nin cuma günü Dhanbad kentinde düzenlediği protestoda olay yerinden geçmekte olan Müslüman genç Zeeshan Khan saldırıya uğradı. Bipolar bozukluğu olan 32 yaşındaki gence Başbakan Modi’nin partisinin çalışanları ve destekçileri saldırdı. Protestoda BJP’den milletvekili ve başka önemli figürler de vardı.  

Zeeshan Khan yapılan saldırı ve işkence videosunun sosyal medyada viral olmasının ardından olayla ilgili soruşturma açıldı. Polis, saldırıyla ilgili olarak bir kişinin tutuklandığını, soruşturmanın devam ettiğini ve daha fazla kişinin de tutuklanabileceğini söylerken Müslüman gencin dövüldüğü, kendi tükürüğünü yalamaya ve Müslüman olduğunu söylemesine rağmen Jai Shri Ram (Rabbimiz Ram’ı selamlarız) demeye zorlandığı ifade edildi. Protestoda hazır bulunan BJP’den Dhanbad Jharkhand Yasama Meclisi üyesi Raj Sinha, Müslüman gencin Modi’ye hakaret ettiğini iddia etti, yaşananlar komplo olabilir dedi. BJP’li meclis üyesi, “Bu adam önümüze geldi ve devlet başkanımıza adını söyleyerek hakaret etmeye başladı. Gitmesini rica ettik. Parti çalışanları onu oturduğumuz yerden uzaklaştırdıktan sonra başına tam olarak ne geldi bilmiyorum. Ancak tüm bunların bir komplo olup olmadığı araştırılmalıdır” dedi. 

Zeeshan’ın küçük kardeşi Rehan Khan, The Indian Express’e erkek kardeşine 10 yıl önce bipolar bozukluk teşhisi konduğunu söyledi. 28 yaşındaki Rehan Khan, “Bu nasıl bir toplumdur. Ağabeyim bir şey söylese bile, bu şekilde muamele görmeyi hak ediyor muydu, tükürüğünü yalamaya zorlanıp Jai Shri Ram (Rabbimiz Ram’ı selamlarız) demeye zorlandı. Ağabeyim 2012’den beri akıl hastalığından muzdarip” dedi. Rehan’ın, kardeşine saldıranlar hakkında yasal işlem yapılması için polise başvurduğu bildirildi. İsveç’teki Uppsala Üniversitesi Barış ve Çatışma Araştırmaları Bölümü’nde profesörlük olan Ashok Swain, yapılan saldırıya sosyal medyadan tepki gösterdi. 

Profesör, gencin sadece müslüman olduğu için işkenceye maruz kaldığını söylerken, “Bu aptallar Hinduysa ben Hindu olmayı reddediyorum” dedi.  Geçtiğimiz günlerde de Hindistan’da dini liderlerin Müslümanlara yönelik soykırım ve silahlanma çağrısında bulundukları konferansın görüntüleri sosyal medyada gündem olmuştu. Tepki çeken kayıtların ardından polis soruşturma başlatmaya karar vermiş, Müslüman ve azınlık karşıtı politikalarıyla bilinen Modi hükümeti ise sessizliğini korumuştu.  

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin