Naksan Holding’e önce gasp, şimdi de kanunsuz satış!

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ 

AKP rejimi tarafından gasp edilen milyarlık holdingler yok pahasına satışa çıkarılıyor. Bunlardan biri de Naksan Holding. Muhammen bedeli 1,1 milyar lira olarak belirlenen Naksan Plastik’in Gaziantep’teki fabrikasıyla ilgili tüm mal, hak ve varlıklarının satışına yönelik ihale 18 Aralık’ta yapılacak. Ancak şirketle ya da yöneticileriyle ilgili verilmiş ve kesinleşen bir mahkeme kararı yok. Ortada bir müsadere ya da el koyma kararı da bulunmuyor. Şirketlerin ortakları hakkında açılan davalarda henüz savunmalar bile alınmadı. Naksan Holdinge ait 25 şirket var. Bunlardan 20’si aktif, 5’i ise tasfiye halinde. Ancak yargılanma dosyasında  şirketle alakası olmayan 71 şirketle ilintilendiriliyor. 

Şirket için biçilen değer 1,1 milyar lira. Ancak kayyımların rakamlarına göre bile şirket yılda 200 milyon lira kar ediyor. Holdingin 5 yıllık karı bile satış rakamına yakın! AKP rejimi, kayyımlar eliyle gasp ettiği Naksan’ı, şimdi de hukuku ayaklar altına alarak satmanın hesabını yapıyor. 

AKP rejiminin gasp ettiği şirketlerden biri de bünyesinde 25 şirket bulunduran Naksan Holding’di. Gasp edildiği tarihte holdingin bünyesinde 7 bin çalışanı vardı. Sektöründe en önde gelen firmalar arasında yer alan Naksan Holding’e ait Naksan Plastik Ticari ve İktisadi Bütünlüğü, Nakpilsa Plastik Ticari ve İktisadi Bütünlüğü, Royal ve Atlas Halı Ticari ve İktisadi Bütünlüğü, (Royal) BCF-1 Ticari ve İktisadi Bütünlükleri TMSF’nin kararı ile satışa çıkarıldı. Daha önce 6 Ekim ve 20 Ekim 2020 tarihlerinde yapılan satışta alıcı çıkmadığı için satışlar iptal edilmişti. 

SATIŞ 18 ARALIK’TA YAPILACAK

TMSF’nin Şirketler ile ilgili satış kararı 26 Ekim 2020 tarihli gazetede yayınlandı. İlana göre şirketlerin satışı 18 Aralık 2020 tarihinde ve ilanda belirtilen usule göre yapılacak. Satışa çıkartılan Naksan Holding’e ait Şirketler, 2016 yılında başlatılan soruşturma kapsamında yönetimine kayyım atanmış, daha sonra çıkan Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararnamesi ile yönetimi TMSF’ye devredilmişti. 

TMSF, DUVAR KADAR SESSİZ!

Sektörün liderlerinden olan şirketler, 2016 yılından itibaren TMSF tarafından kayyım sıfatıyla idare ediliyor. Şirket ortakları, satış kararına karşı öncelikle satışın durdurulması için, satış kararı alan TMSF’ye itiraz etti. Satışın durdurulmasını talep edildi. Ancak şu ana kadar TMSF tarafından satışın durdurulması ve iptaline yönelik ortaklara ulaşan bir TMSF kararı olmadı. TMSF’nin satışla ilgili bir karar vermemesi karşısında şirket ortakları TMSF’nin satış kararının iptali için İdare Mahkemesine itirazda bulunmak suretiyle dava açtı.

KESİNLEŞMİŞ KARAR YOK, SATIŞ DURDURULMALI

Şirket ortakları satışın kanunsuz olduğunu ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını söylüyor itiraz dilekçesinde. Zira şirketler 2016’dan bu yana kayyımlar tarafından yönetiliyor. Ancak şirket ortaklarına hiç bir şekilde bilgi verilmiyor. Satış kararının gerekçesi bilinmediği gibi kar eden bir şirketin neden satıldığı da açıklanmıyor. 

Kaldı ki, şirketlerle ilgili yargılama da halen devam ediyor. Şirket hakkında kesinleşmiş bir müsadere veya el koyma kararı da yok. Şirket ortaklarıyla ilgili yargılamalarda da kesinleşmiş bir karar yok. Bazı ortakların savunması bile alınmış değil. 

OLUŞACAK ZARARIN TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAZ 

Mahkemeye verilen itiraz dilekçesinde bütün bu noktalar ayrıntılı olarak anlatılıyor. Kesinleşmiş el koyma veya müsadere kararlarının olmamasına rağmen, satış yapıldığı takdirde, ileride mahkemelerin, şirketlerin sahiplerine iadesi kararı vermesi ihtimali de dikkate alındığında, gerek alıcılar gerekse şirket sahipleri bakımından geri dönülemez ve telafi edilemez zararların oluşacağı’ belirtiliyor. 

YOK PAHASINA SATIŞ!

TMSF’nin holding için belirlediği muhammen bedel 1 milyar 126 milyon lira. Ancak Naksan Plastik hakkında TMSF tarafından yapılan açıklamada, ‘2018 yılı karı 140 milyon TL, 2019 yılı karı ise 197 milyon TL’ deniliyor. Yani şirket ‘kayyım’lara rağmen yılda 200 milyon liraya yakan kar elde ediyor. Bu durumda, şirketin karı ve satış bedeli karşılaştırıldığında, yaklaşık 5 yıllık kar, satış bedeli olarak belirlenmiş oluyor. Bir şirket yöneticisi, söz konusu durumu, “Bu bile tek başına belirlenen muhammen bedelin ve satışın amacının doğru olmadığı noktasında yeterlidir.” sözleriyle yorumluyor. 

YARGILAMASI DEVAM EDEN ŞİRKET SATILAMAZ

TMSF’nin, yargılaması devam eden şirketleri satış yetkisinin bulunmadığı belirten şirket yöneticisi, şöyle devam ediyor: “Mahkemeye sunduğumuz itiraz dilekçesinde bunu da belirtti. Satışın ulusal ve uluslararası hukuk kurallarına, Türk Ticaret Kanunu ve Anayasa’ya açıkça aykırı olduğu, mülkiyet hakkının ihlal edildiğini belirttik. Geçmiş dönemlerde benzer durumda yapılmış olan satışların yargı kararları ile iptal edildiği ve bu suretle oluşan durum karşısında devletin yüksek bir tazminat ödemekle karşı karşıya kaldığını aktardı. Mahkemece öncelikle satışın tedbir kararı verilerek durdurulması ve sonrasında iptalini istedik. Satışın gerçekleşmesi durumunda, adli, idari ve cezai yönleri ile ağır sonuçlar doğacağı gibi, telafisi güç ve hatta imkansız sonuçlar ortaya çıkacaktır.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin