Mutlu Gülerce, TR724’e konuştu: Sadece özür bekledik!

ÖZEL HABER | İLKER DOĞAN  

Jandarma Okulları Komutanlığı davasında tüm kursiyer teğmenler darbeden beraat etti. Ancak beraat kararından çok, söz konusu dönemde kursiyer olan Mutlu Gülerce’nin kendilerine ‘darbeci eşşekler’ diyerek hakaret eden avukat Ali Aktaş’a yıllar sonra verdiği cevap gündem oldu. 

Kursiyer teğmen Gülerce, o gün yaşadıklarını ve sonrasını TR724’e anlattı:

“O fotoğrafta gördüğünüz ahıra götürdüler bizi. İnsanlık dışı muameleye maruz bırakıldık. Hakaretler, küfürler. Suçumuz neydi, neden oraya götürülmüştük onu bile bilmiyorduk. İşkence yetmezmiş gibi bir de Ali Aktaş gibiler tarafından linç edildik.”

BERAAT ETTİK, ÇÜNKÜ MASUMDUK!

“Bir avukat olmasına rağmen Ali Aktaş masumiyet karinesini yok saydı o gün. Bizi linç etti, hedef gösterdi. Peki ne oldu sonra; beraat ettik! Ali Aktaş ise ‘özür’ dilemek yerine yine bizi hedef gösterdi. Nasıl beraat ettiğimizi soruyor. Beraat ettik çünkü hiçbir suçumuz yoktu! Darbeye iştirak ettiğimize dair tek bir delil bile yoktu.”

Avukat Ali Aktaş, 17 Temmuz 2016’de Jandarma Okullar Komutanlığında kursiyerlerin çıplak olarak bir ahıra doldurulduğu fotoğrafı paylaştığı tweet’inde, “Darbeci eşekleri ahıra kapatmışlar” ifadelerini kullanmıştı. Bir avukat olmasına rağmen, 16 Temmuz sabahı okullarından alının 200’e yakın kursiyer teğmeni ‘darbeci’ ilan etmekle kalmamış, ‘eşek’ diyerek hakarette de bulunmuştu. Hedef gösteriyordu kursiyerleri. Masumiyet karinesi, suç kesinleşmediği sürece kimsenin hükümlü sıfatıyla değerlendirilemeyeceğini ifade eder. Avukat olmasına rağmen hukukun temel doktrinlerinden biri olan ‘masumiyet’ karinesini yok saydı.  

O KURSİYERLER 4 YIL SONRA BERAAT ETTİ

Söz konusu kursiyerler 16 Temmuz’da gözaltına alındı. Günlerce insanlık dışı muameleye maruz kaldılar. İşkenceler, küfürler, hakaretler. Ardından tutuklandılar. Neredeyse tamamı 1 yıla yakın cezaevinde kaldı. Ve 4 senenin sonunda tamamı ‘darbe’ suçlamasından beraat etti. Bazıları ise sözde ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla ceza aldı. Mutlu Gülerce de beraat alan kursiyerlerden biriydi. Ve önceki gün Ali Aktaş’ın utanç verici tweet’inin ekran görüntüsünü paylaşarak, “Bu resimdeki askerlerden biriydim. Devrelerimle birlikte 16 Temmuz sabahında okuldan alınıp bu ahıra götürülmüş ve insanlık dışı muamele görmüştük. Sonrasında Ali Aktaş gibilerin linçine maruz kalmıştık. Bugün ben ve devrelerim darbeden beraat etti. Söyleyin bu utanmaz müfteriye.” ifadelerini kullandı. Söz konusu paylaşım kısa sürede binlerce kez retweet edildi, binlerce beğeni aldı. 

ÖZÜR YERİNE TEHDİT VE HAKARET

Ali Aktaş ise özür dilemek yerine hakaret etmeyi tercih etti. Kendisine tepki gösterenleri “FETÖ’cülükle” suçladı. Tıpkı daha önce yaptığı gibi hakaretler yağdırdı. Daha önce de bir takipçisinin yazdıklarının yalan olduğunu hatırlatması üzerine ise “Geri döndüğünüzde kafanıza sıkacağız.” diyerek cevap vermişti Aktaş.

ÖZÜR DİLEMEK BU KADAR ZOR MU?

Beraat eden kursiyer teğmenlerden Mutlu Gülerce, TR724’e konuştu. Ali Aktaş’la kişisel bir sorunu olmadığını anlattı. Kendilerine yapılan haksızlıkları dile getirmek istideği için söz konusu paylaşımı yaptığını söyledi. Bir özür beklediklerini beliren Gülerce, “Gözaltına alınıp işkence edilen o askerlerin tek suçu o gece birliklerinde olmalarıydı. Emir komutaya uydukları için darbecilikle suçlandılar. Onurumuz, şerefimizle oynadılar. Ali Aktaş, bir avukat olmasına rağmen masumiyet karinesini ayaklar altına aldı. Bizi peşinen ‘darbeci’ ilan etti, hedef gösterdi. Berat ettik ancak özür dilemek yerine hala beni ve arkadaşlarımı şucu bucu olmakla suçluyor. Basit bir özür yerine, önceki paylaşımlarımı didik didik edip beni itham etmeye, hedef göstermeye çalışıyor,” ifadelerini kullandı. 

BEN SADECE ASKERİM 

Bugünlerde bir benzin istasyonunda pompacı olarak çalışan Mutlu Gülerce’ye göre Ali Aktaş, kabahatini bastırmaya çalışıyor. Şunları söylüyor Gülerce: “Hatalı olduğunu o da biliyor ancak özür dilemek ağır geliyor. Bunun yerine saldırıyor, nefret kusuyor. ‘Nasıl beraat ederler’ diyor. Beraat ettik çünkü suçumuz yoktu! Tek bir delil bile yoktu hakkımızda. Bir avukat işkenceyi nasıl meşrulaştırır? Bir paylaşımında ‘o günkü konjonktürde, olayın sıcaklığıyla bu paylaşımı yaptığını’ söylüyor. O halde çık özür dile. Ama bunu yapmak yerine hakaretlerine ve iftiralarına devam ediyor. Ben sadece askerdim. Hiçbir örgüte de mensup değildim.”

O TWEET’İ YARGIYA TAŞIYACAĞIM

“Önümüzdeki süreçte Ali Aktaş’ın bize hakaret ettiği ve darbecilikle suçladığı, hedef gösterdiği o tweeti yargıya taşıyacağım. İnsanlara iftira atıp kenara çekilmek bu kadar kolay olmamalı. Kendisi bir takipçisine ‘kafanıza sıkacağız’ yazdı. Biz öyle yapmayacağız. Hukuk önünde bu tweet’in hesabını soracağız. Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs gibi ağır bir suçu işleme ithamıyla herkesi bu şekilde yarı çıplak ahıra spor salonuna koyamazsınız,herkese hain muamelesi yapamazsınız. Bunlar yapıldı ve bir hukukçu olduğunu söyleyen bu insan işkenceyi meşrulaştırdı.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin