Yine cezaevi, yine kanser, yine kelepçeli tedavi!

Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalar kapsamında tutuklanan emekli polis memuru Ahmet Kaplan, 4 yıldır İskenderun Cezaevi’nde yatıyor. Cezaevinde rahatsızlanan Kaplan’a geçtiğimiz hafta akciğer kanseri kanser konuldu. Tümör hızla ilerliyor. Kaplan’ın tedavisi İskenderun Devlet Hastanesi mahkum koğuşunda, yatağa kelepçeli olarak yapılıyor.
İnsan Hakları Savunucusu HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kaplan’ın mahkum koğuşu olmadığı için cezaevine gönderildiğini belirtiyor. Gergerlioğlu, “Adana Şehir Hastanesi’nde mahkum koğuşu var, oraya yatırılabilir. Geciken her dakika, hayattan uzaklaştıryor onu. Hasta mahpuslara şifa ve özgürlüğün yolunu açın.” diyor.

YATAĞA KELEPÇELİ TUTULUYOR

Ahmet Kaplan, 15 Temmuz’dan hemen sonra tutuklanmıştı. Yapılan sözde yargılama sonunda 7,5 yıl ceza aldı. Gelecek yıl mart ayında yatarı bitiyor. Ağır hasta olmasına rağmen tahliye edilmiyor. Hastalığın başlangıç evresi olduğu için tedavisine yoğun bir şekilde vakit kaybetmeden başlanması şart. Ancak ailenin talepleri reddediliyor. Edinilen bilgilere göre ailesine doğru düzgün bilgi bile verilmiyor. Yatağa kelepçelenen Ahmet Kaplan’ın da tıpkı diğer hastalar gazeteci Mevlüt Öztaş, yönetmen Fatih Terzioğlu, Prof. Dr. Haluk Savaş gibi tedaviye geç başlandığı için hayatını kaybetmesinden endişe ediliyor.

Bir başka polis memuru Mustafa Kabakçıoğlu da ağır hastalığına rağmen tahliye edilmemiş ve konulduğu tek kişilik hücrede beyaz sandalye üzerinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmişti.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin