Murat Ülker’den Erdoğan’a ‘fahiş fiyat’ tepkisi: ‘Milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok’

Yüksek enflasyon nedeniyle üretim maliyetlerinin artması sonucu artan fiyat artışlarında hedef saptırmak için zincir marketleri suçlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tepki gösteren Murat Ülker, “Marketçi alıp satıyor. Parasını üreticiye ödüyor. Yani milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok.” dedi.

Şok marketlerin de sahibi Yıldız Holdingin yöneticilerinden Murat Ülker, “Fahiş fiyat” tartışmasına dair açıklamalarda bulundu. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu 5 tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor. Bunlar eğer bu noktada daha adil davranırlarsa hem vatandaş uygun fiyatla ürün alabilecektir” demişti. Erdoğan’ın açıklamasına yanıt veren Murat Ülker, “Marketçi alıp satıyor. Parasını üreticiye ödüyor. Yani milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok” ifadelerini kullandı.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, aynı zamanda Ülker, Godiva, United Biscuits gibi markaları da bünyesinde barındıran Pladis Yönetim Kurulu Başkanı. Ülker, açıklamasında hem perakende sektörü temsilcisi hem de gıda sanayicisi olarak konuştu.

“ARTIK HERKESİN TL’NİN DEĞERLENMESİ İÇİN ÇALIŞMASI GEREK”

Hürriyet’in haberine göre, Murat Ülker ve Ülker CEO’su Mete Buyurgan gazetecilerle sohbet toplantısında bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Toplantıda Türkiye’nin büyük bir planlama sorunu olduğunu söyleyen Murat Ülker, şunları kaydetti:

“Bir sene dağ-taş soğan dolu ertesi sene piyasada soğan yok. Marketlere yükleniyorlar. Marketçi alıp satıyor. Parasını üreticiye ödüyor. Yani milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok. Herhangi bir fahiş fiyat varsa (ürün) asla satılmıyor zaten. Biz yüzde 1 kazanıyoruz. Bunu indirsek ne olur? Daha pahalıya alıp ucuza satabilen biri doğmadı. O dönem domates fiyatlar indirildi. Sadece domatesten 35 milyon TL zarar ettik. Türkiye’de enflasyon yüzde 19 civarında, üretici enflasyonu ise yüzde 45. Yani aradaki fark aslında biz üreticilerin ne kadar fedakârlık yaptığının kanıtı. Artık herkes TL’nin değerlenmesi için çalışması gerekiyor. Neden başkasının parasının değer kaybetmesini bekliyoruz.”

“Ya bu memleketin planlamacısı yok mu?” diye soran Ülker, “Market buradaki en zavallı kesim. Alıyor, satıyor. Desen ki, ‘Aldığın fiyata satma’ o zaman hakikaten Alaeddin’in cini lazım. ‘Aldığın fiyata satmayacaksın.’ Nasıl olacak bu iş?”

“Tarladan markete” konusuna da değinen Ülker, “Biz zaten bunu yapıyoruz. Sözleşmeli tarım diye bir şey var. Biz burada büyüklerden bir tanesiyiz. Muazzam mal alıyoruz ve onları satıyoruz” diye konuştu.

YUVARLAMA ZAMLARINI SAVUNDU

Ülker, 10 kuruşluk zam yerine 25 kuruşluk zamları şöyle savundu: “Bizim mallarda esneklik yok. Bizim mallar kuruş kuruş satılıyor. Örneğin 1 liralık ürüne zam yaparken 110 kuruş demek pratikte olmuyor. 125 kuruş yapınca da tüketici haklı olarak “Yüzde 25 zam yaptılar” diyor. Satışlar bir anda yarıya düşüyor.”

Murat Ülker’in ürün gramajı düşürülerek yapılan gizli zamlardan bahsetmemesi ise dikkat çekti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan ABD ziyareti sonrası New York’taki Türkevi’nde fahiş fiyatlarla ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan,” Bu 5 tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor. Bunlar eğer bu noktada daha adil davranırlarsa hem vatandaş uygun fiyatla ürün alabilecektir” demişti.

Erdoğan şu ifadeleri kullanmıştı: “Ağırlıklı olarak iş orada toplanıyor. Bütün üreticiden tüketiciye olan yerde zincir marketlerin buradaki yoğun ürünleri toparlaması… Bu da 5 tane zincir market. Bunlar bütün o ürünü toparlıyor. Bu 5 tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor. Bunlar eğer bu noktada daha adil davranırlarsa hem vatandaş uygun fiyatla ürün alabilecektir hem de üretici şu an itibarıyla kazanımını, parasını zamanında alma şansına ulaşacaktır.”

YILDIZ HOLDİNG’TEN AÇIKLAMA

Yıldız Holding’ten akşam saatlerinde yapılan açıklamada Murat Ülker’in sözlerinin Erdoğan’a cevap olmadığı savunuldu.


BİM YÖNETİCİSİ AYKAÇ DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ: BİZİ TÖHMET ALTINA BIRAKMASINLAR

Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç’da “Fahiş fiyatların” sorumlusunun perakende sektörü olarak gösterilmesini eleştirmişti. Geçtiğimiz günlerde bu konuda açıklama yapan Aykaç, “Perakende noktaları aslında enflasyonun düşmesine sebep olan bir rekabet içerisinde çalışıyorlar. Merkez Bankası verilerine göre perakende sektöründe net kâr marjı 1,6’dan 1,2’ye düşmüş durumda. Eğer burada bu işler yapılıyorsa bu paralar nerede? Böyle bir dünya yok, lütfen bizi töhmet altında bırakmasınlar. Fahiş fiyatla perakendenin bir alakası yok” demişti.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin