‘Müjde’den skandala: PKK’ya tepki, AKP’ye öfke!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjde olarak vermeyi planladığı Irak’ın kuzeyindeki Gare bölgesine yönelik ‘operasyon’ fiyaskoyla sonuçlandı. PKK’nın elinde esir olarak bulunan aralarında asker, polis ve MİT’çilerin bulunduğu 13 kişi mağarada öldürülmüş olarak bulundu. Kurtarılması gereken 13 kişi ölmüştü ancak Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay’ın açıklamasına göre ‘operasyon başarılı’ geçti. Yine resmi verilere göre şehit sayısı 3! Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ‘başarılı’ operasyon için komutanlara teşekkür bile etti.

CEVAPSIZ ONLARCA SORU VAR

Operasyon ve sonuçlarına ilişkin çok fazla cevapsız soru var. Öncelikle ‘kurtarma’ operasyonunda rehinelerin bulunduğu bölgenin neden havadan ve karadan ağır bombardımana tutulduğu merak konusu. 5 yıldır söz konusu rehinelerin kurtarılması için kılını bile kıpırdatmayan iktidar ne oldu da bir anda operasyon yaptı sorusu da cevapsız. Ayrıca şehit sayısı 30’un bile üzerinde olduğu iddiası var.

Yine bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri’nin alamadığı asker cenazeleri olduğu ileri sürülüyor. Fiyaskoya dönüşen operasyonla ilgili sorumlular hakkında soruşturma açılıp açılmayacağı da bilinmiyor. PKK terör örgütüne tepki artarken, AKP’ye öfke büyüyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta pazartesi partisinin Bayburt, Giresun, Niğde ve Zonguldak 7. olağan il kongrelerine canlı bağlantıyla katılarak, Çarşamba günü önemli bir müjdesi olacağını söylemişti. Bir gün sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gece yarısı 02.55’te Gara bölgesinde PKK’ya karşı Pençe Kartal 2 Harekatını başlattığı açıklandı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘terör örgütü PKK/KCK’nın, Irak’ın kuzeyinde bazı bölgelerde varlığını halen sürdürmeye, yeniden barınma alanları ve mevziler oluşturmaya devam ettiği ve geniş çaplı bir saldırı hazırlığı içinde olduğunun tespit edildiği’ belirtiliyordu. Harekatın asıl amacı ise yıllardır PKK’nın elinde esir bulunan asker, polis ve MİT mensuplarını kurtarmaktı. Bunu bizzat Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler açıkladı. 13 kişiden çoğu 2015 yılından beri PKK’nın elindeydi. Bir kısmı ise 2015 sonrasında farklı tarihlerde esir düşmüştü.

SARP KAYALAR OLAN DAĞLIK BİR BÖLGE

Gare bölgesi, Türkiye sınırından yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta. Oldukça engebeli bir araziye sahip. Bölgeyi bilenler Gare’nin PKK açısından ‘Kandil’ kadar önemli olduğunu söylüyor. Özellikle harekatın başladığı Salı gününden itibaren Türk medyasının servis ettiği haberlere göre PKK ağır bir darbe aldı. Ancak PKK kaynakları tam tersini söylüyor. Buna göre bölgede Türk medyasından hiç kimse olmadığı için iktidar yandaşı gazete ve televizyonlarda yayınlanan haberler gerçeği yansıtmıyor. PKK’ya yakın kaynaklara göre Gare’de inisiyatif kendilerinde.

50 PKK’LI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Operasyon Salı gece yarısı 02.55’te bombardımanla başladı ve 13 Şubat gecesine kadar karadan ve havadan kesintisiz çatışmalar devam etti. Ve dün sabah itibariyle operasyonun tamamlandığı duyuruldu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’e göre operasyon başarılı geçmişti. PKK’ya ağır bir darbe indirildiğini söyleyen Akar’ın verdiği bilgilere göre 48 cansız olmak üzere toplam 50 terörist etkisiz hale getirilmişti. Şehit sayısını ise 3 olarak açıkladı.

MÜJDEYİ VEREMEDİ, 13 VATANDAŞ ÖLDÜRÜLDÜ

Operasyonun en önemli amacı yıllardır PKK’nın elinde bulunan asker, polis ve MİT mensuplarını kurtarmaktı. Ancak ilk andan itibaren rehinelerin de bulunduğu bizzat Genelkurmay ve istihbarat birimleri tarafından tespit edilen bölge ağır bombardıman altına alındı. Günler sonra kontrol altına alınan bir mağarada yapılan arama çalışmalarında PKK’nın esir tuttuğu 13 vatandaşın cesedine ulaşıldı. 12 kişi başından, bir kişi ise omzundan vurularak öldürülmüştü.

ORGENERAL GÜLER: ESİRLERİN GARE’DE OLDUĞUNU TESPİT ETTİK

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Haftanin ve Hakurk’taki faaliyetlerinden sonra PKK’nın Gara bölgesine yerleştiğini söyledi. Operasyonla ilgili bilgi veren Güler, “İşte bu 75 kilometreye 25 kilometrelik alanda bu faaliyeti icra ettik. Bunların yanında bir de 2015 yılından önceki ortamda kaçırılan personelimiz var. Bunların Gara bölgesinde olabileceğine dair çok iyi kanıtlar bulduk ve bunların üzerinde de çalışmaya başladık,” diye konuştu.

CEVAPSIZ SORULAR… 13 KİŞİ NASIL ÖLDÜ?

İktidar kanadı, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’na göre operasyon ‘başarılı’ geçti. Ancak cevaplanması gereken çok fazla soru var. Öncelikle şehit sayısının 30’un bile üzerinde olduğu ileri sürülüyor. Bu iddia doğru mu?

Operasyonun birincil amacı esir 13 kişiyi kurtarmaktı ancak biri bile sağ ele geçirilemedi. Başarı bunun neresinde?

Ayrıca kurtarma operasyonunda rehinelerin bulunduğu bilinen bölge neden ağır bir şekilde bombalandı? Amaç o insanları kurtarmaksa söz konusu bölgenin havadan ve karadan bombalanmasının amacı ne?

İktidar kanadı, söz konusu 13 kişinin PKK tarafından katledildiğini açıkladı. PKK’ya yakın yayın organı ANF haber ajansı ise 13 kişinin üç gün boyunca süren ağır bombardımanlar sırasında öldüğünü ileri sürüyor. Söz konusu şehitlere otopsi yapılacak mı?

MECLİS NE YAPACAK?

PKK kaynaklarına göre, söz konusu dağlık bölgede askerlerin naaşları var ve bunlar TSK tarafından alınamıyor. Bu doğru mu?

Bölgeyi bilmediği için askerlerden bazılarının kaybolduğu ve uçaklar tarafından düşman unsuru olarak algılandığı için bombardımanda can verdiği ileri sürülüyor.

En önemlisi fiyaskoyla sonuçlanan operasyonla ilgili sorumlular hakkında bir soruşturma başlatılacak mı?

Meclis, bu operasyonla ilgili bir araştırma komisyonu kurulmasını isteyecek mi?

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Azıcık beyin olsa bunlarda askerini polisini kurtarmak için paraysa para pkk lı hükümlü tutukluların serbest bırakılması ise serbest bırakılması yani ne gerekiyorsa yaparsın büyük devlet budur. Abd değil ortalama bir ülke olsa mümkün olanla mümkün olmayanı bilir ve adamların karargahından magranın dibinden operasyonla canlı rehine kurtarılamayacağını bilir. Ama yok yukarıdaki narsist kahraman olacak ya bilmem neresi yese eline silahı alıp kendi gidecek yani okadar önemli halkın gözünde kahramanlaşmak onun için. Kardeşim erkeklik kahraman olmak değil yapılması gerekeni yapmaktır. Verirsin adam ne istiyorsa kurtarırsın canlarını müzakere ile. Altı ay sonra gider en etkili operasyonla binersin tepelerine. Sonrada hiçbir kamu görevlisini diyarbakırdan öteye karayoluyla göndermezsin. Güçlü devlet budur. Ama yok 5-7 senedir bu çocukların mektuplarını bile dikkate almadılar çünkü eminim bunu hep vakti gelince operasyonla alırız diye bir kart olarak elinde tuttu. Bu aklıda 2 tane sefil beyinli mitci gelio vermiştir ona. Çünkü şu olan işler tam mitçi beyinlerin pisliklerine benziyor. Hiçbiriniz adam değilsiniz.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin