Müjde ekonomisi!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

AKP’li Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, önceki gün katıldığı açılışta yaptığı ‘müjde’ çıkışı gündemi de bir anda değiştirdi. Söz konusu müjde bugün 15.00’da bizzat Erdoğan tarafından açıklanacak. 

Bloomberg haber ajansı, Türkiye’nin Karadeniz’de bir enerji kaynağı bulduğunu, bulunan kaynağın ‘büyük ihtimalle doğal gaz’ olduğunu duyurdu. Reuters haber ajansına konuşan bir yetkili ise biri ‘ciddi büyüklükte’ olmak üzere Karadeniz’de iki bölgede enerji kaynağı bulunduğunu söyledi. Euronews’e göre Erdoğan’ın müjdesi Akdeniz’de tespit edilen bir doğalgaz kaynağı. Bunun için NATO limanında demirli olan Türkiye’nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni yola çıktı. 

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

İLK DEĞİL, SON DA OLMAYACAK

Türkiye’de ilk defa enerji kaynağı bulunmuyor! Bugüne kadar her seçim öncesinde onlarca defa milyar dolarlık ‘yerli-milli’ enerji kaynakları, petrol ya da doğal gaz rezervleri bulundu. Ancak yıllardır her seçim öncesinde bulunan bu enerji kaynaklarından bugüne kadar ekonomiye kazandırılan olmadı! Zira Türkiye’nin enerji ithalatı her geçen yıl daha da arttı. 2017’de kullanılan doğal gazın yüzde 99’u ithal edilmişti. Petrolün ise yüzde 93’ü ithal… Bu oran yıllardır artıyor ama azalmıyor… Kömürde dışa bağımlılık 2008’de yüzde 45 bile değilken, bugün bu oran yüzde 60’ı geçti. Yaktığımız kömürün yarıdan fazlası ithal. Demek ki, seçim öncesi bulunan bu enerji yataklarının ekonomiye zerre kadar faydası yok!

3600 EK GÖSTERGE MÜJDESİNİN ÜZERİNDEN 2 YIL GEÇTİ!

Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran 2018 Genel seçimleri öncesindeki en önemli vaatlerinden biri de memurlara ‘3600 Ek Gösterge’ müjdesiydi. Seçimin üzerinden iki yıldan fazla bir zaman geçti. Ancak ne iktidar ne de ortağı MHP bu konuda somut tek bir adım bile atmadı! 

Google’da kısa bir araştırma yaptığınız zaman sadece son iki yılda onlarca ‘yeni enerji kaynakları bulunduğuna’ dair haber görebilirsiniz. Ancak bugüne kadar hiç birinden sonuç alınamadı. Bu arada işsiz sayısı 10 milyonu aştı, istihdam oranı yüzde 41’e kadar düştü, TL eridikçe eridi, ülkede açlık intiharları sıradan hale geldi…

ELEKTRİKLİ TRAKTÖRDEN SES SEDA YOK!

Geçtiğimiz yıl mart ayında Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, ‘Türkiye’nin elektirikli traktörünün prototipinin’ hazır olduğunu söyledi. Pakdemirli’nin açıklamasına göre, yerli ve milli traktörümüz günlük 7 liralık şarjla akşama kadar 8 saat çalışabilecekti. “Seri üretime hazırız.” dedi. Aradan 1,5 yıl geçti, traktörden ses seda yok! 

YERLİ OTOMOBİL 9 YILDIR ÜRETİLECEK!

Türkiye, 2011 yılının başından beri ‘yerli ve milli otomobil’ üretiyor. Her seçim öncesinde konu gündeme getiriliyor tarihler veriliyor. Önce 2015 denildi. Sonra 2017. Bu seçim öncesinde de 2019’da prototipin hazır olacağın söylendi. Yeni tarih 2022. 

BAYBURT BAYBURT OLALI BÖYLE YALAN DUYMADI!

Sabah gazetesi, yaklaşık 3 yıl önce “Tesadüfen keşfedildi, birçok ülke sıraya girdi!” başlığıyla bir haber yayınladı. Haberde, Bayburt’un Aydıncık köyünde vatandaşların yıllardır kömür diye toplayarak yaktığı taşın kehribar taşı olduğunun anlaşıldığı’ yazıyordu. Rezerv miktarı yaklaşık 200 milyon metreküpmüş! Çin başta olmak üzere birçok ülke taş rezervi için sıraya girmiş. Bayburt, Bayburt olalı böyle bir rezervi hiç duymamıştı!

6 MİLYAR TON KÖMÜR REZERVİ!

2019 yılı ocak ayında Yeni Akit’te yayınlanan haberde, İzmir’in Kınık ilçesinde bir şirketin, 6 milyar ton kömür rezervine ulaştığı belirtiliyor. 6 milyar ton! Haber yapıldığıyla kaldı. Rezervlerden tık yok! Bir başka haber… Google’da kısa bir aramayla buna benzer onlarca habere ulaşabiliyorsunuz. 

‘MÜJDE’ KARIN DOYURMUYOR

Rejim, ekonomiyi değil ama sahip olduğu medya gücüyle kamuoyu algısını çok iyi yönetiyor. Geniş tanımlı işsiz sayısı DİSK-AR’a göre 18 milyonu aştı, TÜİK’e göre bile rakam 9 milyona dayanmış durumda. İstihdam oranı iki yılda yüzde 48’lerden yüzde 41’lere kadar geriledi. Cumhurbaşkanlığı 2020 Yıllık Programı’ndaki verilere göre  toplam 16 milyon 831 bin 210 kişi, aldığı sosyal yardımlarla ayakta durabiliyor. Bireysel kredi borcu olan kişi sayısı, 33 milyon kişiye dayandı! İnsanlar açlıktan intihar ediyor. 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Elinize sağlık güzel yazmış güzel demişsiniz. Şunlarıda buradan ben ek yapayım. Daha önce bir amerikalı yazarın yeraltı kaynakları ile ilgili kalınca bir kitab ını okumuştum anladıklarım ışığında şunları diyebilirim. yeryüzü altındaki kaynakların çokluğu ve bolluğu söz konusu olunca üstündekiler cılız kalıyor. Ancak bazen bir petrol rezervi bulursun yerin 2000 -3000 metre aralığındadır ve işletme maliyetleri kuyuyu işletmeye değer yapmaz. Bazende kazmayı vursan petrol çıkar ama kalitesizdir. Bazende yerin 50 metre altında dünyanın en kaliteli petrolünü bulursun. Bu bağlamda Şimdi doğalgaz bulunduysa bulunduğu yer karadenizse haliyle deniz tabanının altında olacağından. Karadenizde bildiğim kadarıyla çukur şeklinde bir deniz çoğu yeri 2000 metre ve daha derin yerleri olan bir deniz. Şimdi bunu nasıl çıkartacaksın de ekonomiye katkıya dönüştürceksin. Mesele kaynağı bulmak değil onu karlı bir şekilde işletebilmek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin