Müjde Ar’dan Sezen Aksu’ya destek, Erdoğan’a tepki: ‘Camiler siyasetçilerin tekelinde dil kopartma yerleri değildir’

Sinema sanatçısı Müjde Ar, Sezen Aksu’ya karşı başlatılan linç kampanyasına ‘‘Hz. Adem Efendimiz’e uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir.’’ diye destek veren AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tepki gösterdi.

2017 yılında müzisyen Yaşar Gaga ile çıkardığı ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ şarkısında geçen “Binmişiz bir alamete. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” sözleri nedeniyle günlerdir linç kampanyasına maruz bırakılan Sezen Aksu’ya sanatçı arkadaşı Müjde Ar destek verdi.

ERDOĞAN’: ”O UZANAN DİLLERİ KOPARMAK BİZİM GÖREVİMİZDİR”

Cuma namazını kıldığı Büyük Çamlıca Camii’nde cemaate seslenen Erdoğan linç kampanyasına destek vererek Sezen Aksu’yu şu sözlerle hedef göstermişti: “Hakaretlerin bini bir para. Bütün bunların karşısında dimdik duracak olanlar sizlersiniz. Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir. Havva validemize kimsenin dili uzanamaz. Onlara da had bildirmek bizim görevimizdir.”

Halk TV’de yayımlanan Perdenin Önü Arkası programına telefonla bağlanan sanatçı Müjde Ar, yakın arkadaşı Sezen Aksu’ya destek olurken Erdoğan’a tepki gösterdi. Müjde Ar, “Annemim Adem ve Hava ile 11 şarkı sözü var, kitap haline getireceğim” dedi.

AR: ”KONUYU DİL KOPARMAYA KADAR GÖTÜRMEK DOĞRUSU HEPİMİZİN VİCDANINI KANATTI”

Türkiye’nin durumunun vahimden de öte olduğunu belirterek Anayasa’nın 64. maddesinin sanat ve sanatçının korunması hakkındaki vurgusunu da hatırlatan Müjde Ar, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sezen Aksu’yu hedef gösterdiği açıklamasına “Camiler hepimizindir; siyasetçilerin tekelinde dil kopartma yerleri değildir. Ben artık dedim burası sözün bittiği yer. Bundan daha kötü bir şey olamaz. Şöyle söyleyeyim genel olarak da söylenenleri takip ediyoruz. Durum vahim. Hatta vahimden de öte bir durumdayız. Genel olarak Türkiye’nin içinde bulunduğu durum olarak. Şimdi ben siyasetçi değilim. Kültür sanat insanıyım ama öncelikle Cumhurbaşkanı’na şunu hatırlatmak isterim ki Anayasa’nın 64. maddesi devletin sanat ve sanatçılarını korumasını ve desteklemesini emreder. Anayasa bildiğim kadarıyla ‘dil kopartma’ diye bir görev vermiyor, hükümete, devlete ve siyaset insanlarına. Şimdi AKP hükümeti ise ne yapıyor bu açık hükme rağmen, yıllardır sanatçılara baskı yapıyor, sanat eserlerine sansür uyguluyor. Hatırlarsınız, Kars’taki heykel yıkımı. Hepimiz bağırdık, çağırdık, itiraz ettik. Ama sonunda patır kütür bu heykeli ‘ucube’ dediler yıktılar. Toplu iğne başı kadar tartışmayacak bir konuyu dil koparmaya kadar götürmek doğrusu hepimizin vicdanını kanattı. Merak ediyorum. Bundan sonra sıra sanatçılarının dilinin kopartılmasını mı geliyor? ” ifadelerini kullandı.

MÜJDE AR’DAN ”KORKUYOR MUSUNUZ” SORUSUNA CEVAP

Gazetecilerin ”Sezen Aksu, korkuyor mu, korkuyor musunuz?” şeklindeki sorusuna Müjde Ar,  ”Ben hiç korkmuyorum. Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim derler. Ne Sezen Hanım ne ben ne diğer sanatçı arkadaşlarımız, duruşumuz neyse, aynı kararlılıkla aynı istekle buradayız.” diye cevap verdi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin