Mühim olan Erdoğan, kriz teferruat

HABER-ANALİZ | SEMİH ARDIÇ

Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan yeni hükümet sisteminin ilk 100 günlük icraat beyannamesini Saray’da açıkladı.

Vaatlerin ne olduğuna geçmeden dikkatimi çeken bir fotoğraf karesi hakkında kanaatimi paylaşacağım.

BAKANLAR KÜRSÜNÜN ARKASINA DİZİLDİ

Sahnenin arkasında dev ekran, kürsüde Erdoğan ve arkasında koltuklarda oturan bakanlar… Yan yana oturmuş bakanların hepsi.

Yüksek Askeri Şûra’nın akabinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a omuz atan ve peşi sıra bakıp sırıtan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yan yana getirilmemiş. Biri sağ kanatta, diğeri sol kanatta oturuyordu.

Erdoğan konuşurken damadı Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a hararetli bir mevzu anlatıyordu ki Erdoğan’ın, “Turizm Bakanlığı çok verim alamadığımız bir bakanlık oldu.” sözleri ile iki bakan muallime suç üstü yakalanan talebeler gibi üstünü başını düzeltti, toparlandı.

YENİ PROTOKOL DÜZENİ

Erdoğan önde, bakanlar arkasında ipe dizilmiş tesbih misali oturuyor. Daha evvel bakanlar herkesle beraber salonun ön sıralarında oturuyordu.

Esasında yeni oturma düzeni “partili cumhurbaşkanlığı” döneminde idarenin nasıl işleyeceğini gösteriyor. Mühim olan Erdoğan, ötesi teferruat ya da idare-i maslahat. Erdoğan ne diyorsa o kanun kabul edilecek.

Nitekim 100 günlük vaat toplantısının yapılacağı gün Yüksek Planlama Kurulu (YPK) yetkileri Erdoğan’a devredildi. Memlekette özelleştirilecek ne varsa ilk ve nihai kararı Erdoğan verecek.

Erdoğan bakanları arkasına dizerek şu mesajı veriyor: Evet, 1 yardımcım ve 16 bakanım var. Amma velakin son sözü ben söylerim.

TBMM’DEN HABERİ OLAN VAR MI?

Parlamenter sistem olsaydı Erdoğan aynı beyannameyi bir hükûmet programı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) arz edecek ve hükûmet güvenoyu almadan resmiyet kazanamayacaktı.

Görüldüğü üzere TBMM eski demokratik günlerden kalma, miadını doldurmuş bir müesseseye dönüştürüldü. Erdoğan’ın talimatları ile şekilleniyor icra.

Saray’da Kanal İstanbul’dan kentsel dönüşüme kadar imar rantının devam edeceğini tekrarlayan Erdoğan için doların 5 TL’yi geçmesi mühim değilmiş.

“Bunun da üstesinden geliriz.” ifadelerini kullansa da Hazine’nin ve Merkez Bankası’nın ne kadar aciz vaziyete düştüğünü yine kendisi ikrar etti.

ERDOĞAN: DOLARLARINIZI VE ALTINLARINIZI BOZDURUN

Şu sözler Erdoğan’a ait: “Milletime diyorum ki yastık altından gelin dövizlerini çıkartın. Dolarlarınızı eurolarınızı çıkartın, altınlarınızı çıkartın. Gelin bunları TL’ye nakde dönüştürün. Yerli ve milli direnişinizi tüm dünyaya karşı ortaya koyun.”

Türk Lirası dolara mukabil mum gibi erirken Erdoğan’ın tek reçetesi “döviz-altın ne varsa bozdurun” çağrısından ibaret.

Şahıslar ya da şirketler TL’ye itibar etse zaten döviz talebi mütemadiyen artmaz. Bankalarda yerlilerin 169 milyar dolar, yabancıların 39 milyar dolar döviz tevdiat hesabı var. Yastık altındakini kimse tahmin edemiyor.

DOLAR ALAN YANMIYOR!

Erdoğan yastık altındakileri bozdurmak için feryat ediyor. İki seçmenden birinin reyini alsa da “Yerli ve mili direnişinizi ortaya koyun” beyanatı, yeşil banknotlar mevzu bahis olduğunda sinek vızıltısından öte geçemiyor.

Erdoğan, dolar 2,60 TL olduğunda “Dolar alan, yanar.” dediğini ve o günden bu yana doların yüzde 100 arttığını bilmiyor olamaz.

Dolar ve altın bozdurma çağrısının akabinde batıdan para bulamadıklarını da itiraf etti. Yine Fitch, Moody’s ve Standard&Poor’s gibi kredi derecelendirme kuruluşlarını günah keçisi ilan etti.

Onların yüzünden borç alamadıklarını belirten Erdoğan, “Ne kadar çeşitlendirmeye gidersek risklerimizi dağıtmış olacağız. Bu doğrultuda ilk defa Çin yuanı üzerinden tahvil ihracı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

DOLAR İKİ GÜNDE 20 KURUŞTAN FAZLA ARTTI

İki bakanı (Süleyman Soylu ve Abdülhamit Gül) ABD’nin kara listesine alınmış bir Reis-i Cumhur’un böyle bir krize dair tek kelam etmemesi, yine inşaata takılıp kalması hayra alamet değil.

Para bol olduğunda inşaat herkese kazandırıyordu. İnşaat kredi yoksa herkese yük olur.

Dolar müeyyide kararının açıklandığı 1 Ağustos Çarşamba ila piyasaların son işlem günü olan 3 Ağustos Cuma günü arasında 20 kuruştan fazla arttı.

Temmuz ayı enflasyonu yüzde 15,9 oldu. Bu tüketicinin enflasyonu. İmalat sanayiinde fiyat artışı yüzde 25.

ZAMLARIN FATURASI EYLÜLDE GELECEK

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) elektrikten doğalgaza, benzinden ekmeğe zam tsunamisinin ağustosta enflasyonu nerelere zıplattığını eylül ayında açıklanacak.

Ferit Şahenk, Ünal Aysal ve Aydın Doğan’ın ortak olduğu Sinop Boyabat elektrik santralinin kredisi de bankalar tarafından tahsil edilemiyor. Bankalar takibe aldı krediyi.

Erdoğan’ın yanına yaklaşabilen patronlar küçük not kâğıtlarına, “Yardım edin, batıyoruz.” diye yazıyor.

Filo kiralama şirketi Fleetcorp’un Kuveytli patronu ile idarecileri 1,3 milyar dolar borcu ile kayıplara karıştı. Galeriler parasını ödediği arabaları alamayınca şirket merkezini yağmaladı.

DÜNYA TÜRKİYE’NİN KRİZİNDEN ENDİŞELİ

Saray’ın yüksek ve korunaklı duvarlarından içeri giremeyen daha nice acı hakikat var. batıda Türkiye mahreçli iktisadî krizin kaç memlekete de bulaşabileceğine dair hesaplar yapmaya başladı.

Aksini iddia eden ABD, İngiltere ve Almanya’da gazetelerde neler yazdığına bir bakabilir.

Krizin hafife alınacak tarafı yok. Acilen kanamanın durdurulması lazım. Bunun için de en az 55-60 milyar dolar sıcak kaynağa ihtiyaç var.

Demokrasi ve hukuk çölüne dönmüş bir Türkiye için böyle bir kaynak ufukta görünmüyor.

Hal böyle iken Erdoğan “Çin’den de olsa gider borç alırız yine Kanal İstanbul çukuruna gömeriz.” mealinde başlıkları icraat diye açıkladı.

Bir de her okulun önüne bir polis, her mahalleye bir bekçi hedefi var ki kevgire dönen bütçe polis devleti yolunda harcanacak.

100 GÜNLÜK İCRAAT DEDİKLERİ RANT VE KUPON ARAZİ:

Malum her yer beton yığınlarıyla doldu. Eski statları millet bahçesine çevirmek suretiyle yeşil alanlarımızı çoğaltacağız.

Emlak Bankası tekrar faaliyete geçecek

Konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Bankasını tekrar faaliyete geçirmeye yönelik başvuruları gerçekleştiriyoruz.

3. nükleer santralimizi Trakya’da kurmayı planlıyoruz.

100 günlük sürede Şırnak ve Artvin’e de doğalgaz vermeye başlıyoruz.

Hedefimiz yıl sonuna kadar Hakkari’ye de doğalgaz vermek.

Uyuşturucu ile daha etkin mücadele için 31 ilimizde narko tim kuruyoruz. 31 ilimizde daha narkotimler kurulacak.

Her okula 1 polis memuru verilecek.

Emniyete 3 bin polis amiri, 22 bin 500 polis memuru, 7 bin bekçi; jandarmaya 500 subay, 4 bin 156 astsubay, 10 bin 175 uzman erbaş; Sahil Güvenlik Komutanlığına 44 subay, 98 astsubay, 300 uzman erbaş alarak güvenlik birimlerimizi güçlendiriyoruz.

Bir türlü öğretemediğimiz yabancı dil için yeni bir sistem kuruyoruz.

1 YORUM

 1. + “Dolar düşer mi?”
  – “Düşer”
  + “Neden?”
  – “Yeniden kalkmak için…”
  + “Nasıl yani?”
  – “Sayın Cumhurbaşkanının çağrısına icabet edecek ve dolar bozduracak “saf” insanlar çıkacaktır. Doların değerini bilen ve bunların satacakları doları daha ucuza almak isteyen “uyanık” alıcılar da hazırda bekliyor zaten. Az zaman için düşer; sonra yeniden yükselir”.
  + “Nereden biliyorsun?”
  – “Sadece ben değil; balık hafızalı olmayan herkes biliyor. Erdoğan daha önce de “döviz bozun” çağrısı yaptı mı? Yaptı. Kampanyalar düzenlendi mi? Düzenlendi. Durum ortada. Uç-beş Cent’i olan Kuruş’a çevirdi. Şimdi onlar zenginlerin banka hesaplarında…”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin