Muhalif gazetecinin uçağını zorla indiren Belarus’a ‘hava korsanlığı’ suçlaması

Avrupa Birliği’nin iki başkenti arasında gerçekleşen bir uçuşta, Belarus hava sahasına giren yolcu uçağının sahte bomba ihbarıyla savaş jetleriyle indirilerek muhalif gazetecinin gözaltına alınması ‘hava korsanlığı’ olarak değerlendirildi.

23 Mayıs Pazar günü Yunanistan’ın başkenti Atina’dan havalanan Ryanair ait yolcu uçağı Litvanya’ya giderken Belarus hava sahasına girdiğinde uçağa bomba ihbarı gerekçesiyle Belarus Hava Kuvvetleri’ne ait Mig-19 uçakları eşliğinde zorunlu iniş yaptırıldı. 5 saat boyunca alıkonulan uçakta bulunan yolculardan aralarında muhalif gazeteci Roman Protasevich’in de bulunduğu 2 Belarus ile 4 Rusya vatandaşı gözaltına alındı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Avrupa Birliği (AB), NATO ve ABD; Yunanistan’dan Litvanya’ya giden yolcu uçağının Belarus tarafından Minsk’e zorla indirilmesi ve muhalif gazeteci Roman Protasevich’in gözaltına alınmasına sert tepki gösterdi.

AB liderleri bugünkü görüşmelerinde Belarus’a yaptırım uygulanıp uygulanmamasını görüşecek. Üst düzey bir AB yetkilisi olayı “uçak kaçırma” olarak nitelendirdi. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Bir sivil yolcu uçağını kaçırmak benzeri görülmemiş bir devlet terörüdür, cezasız kalmamalıdır.” dedi.

Letonya ve Litvanya, Belarus hava sahasının “tehlikeli” ilan edilmesi çağrısında bulundu, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ise hava sahasının bütün uluslararası uçuşlara kapatılması gerektiğini söyledi.

Ryanair’in merkezinin bulunduğu İrlanda’da Başbakan Micheal Martin, olayla ilgili olarak “Kesinlikle kabul edilemez” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin