Çanakkale Emniyet’inde kötü muamele iddiası; aileler gözaltındaki yakınlarıyla görüştürülmüyor

Hizmet Hareketi’ne yönelik ‘Covid’i Türkiye geneline yayma’ operasyonu sonrası gözaltına alınan şahıslara Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’nde işkence ve kötü muamelede bulunulduğu ileri sürülüyor. Gözaltına alınanlar arasında 18 yaşından küçük çocukların da olduğu belirtiliyor. Ailelerin yakınlarıyla görüştürülmedikleri, avukatların görüşmesinde ise sorun çıkarıldığı iddia ediliyor. Ayrıca gözaltındaki vatandaşlara ağır hakaret ve küfürler edildiği iddiası da var. Gözaltındaki şüphelilerle görüşülemediği için sağlık durumlarıyla ilgili de bilgi alınamıyor.

GÜLFEM YENİ DE GÖZALTINA ALINDI; SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

Gözaltına alınan isimler arasında yaklaşık 3 yıl önce Meriç’te iki evladı ve eşini kaybeden Gülfem Yeni’nin de olduğu öğrenildi. Evinde arama yapılan Yeni’nin sinir krizi geçirdiği belirtiliyor.

21 Mayıs’ta Çanakkale merkezli 14 ilde, Hizmet Hareketi’ne yönelik eşzamanlı operasyon düzenlenmiş ve 86 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan şahıslar Covid-19’u ‘filyasyon sürecini hiçe sayarak, halkın arasına çıkıp, virüsü bilinçli yayma eğiliminde olmakla’ suçlanıyordu. Kamuoyunda alay konusu olan operasyonda gözaltına alınanlara Çanakkale Emniyeti’nde kötü muamele edildiğine yönelik iddialar var.

ÇOCUKLAR DA GÖZALTINA ALINDI

Gözaltına alınanların içerisinde lise ve üniversite öğrencileri ile eşi tutuklu ev hanımları, esnaf ve mahkemesi devam etmekte olan insanlar var. Skandal operasyonda gözaltına alınan ‘şüphelilerin’ bazılarının yaşları 18’den bile küçük; yani çocuk! Normalde 4 günlük gözaltı süreleri var ancak muhtemelen ek gözaltı süreleriyle insanlar günlerce nezarethanede tutulacak.

AİLELER GÖRÜŞTÜRÜLMÜYOR

Gözaltına alınanların aileleriyle görüşmesine izin verilmiyor. Edinilen bilgilere göre avukatlara da müvekkilleri ile görüşmelerinde sorunlar çıkarılıyor. Ancak iddialar bunlarla sınırlı değil. Gözaltındaki insanlara kadın, erkek veya çocuk demeden ağır küfürler ve tehditler edildiği ileri sürülüyor. Darp edilenlerin de olduğu bilgisi var. Çanakkale Emniyeti’nde tam olarak neler yaşandığını kimse bilmiyor zira ne avukatlar ne de aileleri, yakınlarıyla görüşemiyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin