Muhalefetin muhalefeti dağıtması 

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

HDP’nin seçimlere kendi adayıyla katılma kararı bence seçimlerin en önemli gelişmesidir. Recep T. Erdoğan dışında İYİ Parti ve CHP’nin ulusalcıları da üzerine düşen görevi fazlasıyla yaparak HDP’nin muhalefet bloğu dışında kalmasını sağladı. Nitekim İYİ Parti ve CHP’nin ulusalcıları HDP’nin muhalefet bloğunun dışında kalmasından bir hayli mutlu görünüyorlar. 

Bundan sonra Recep T. Erdoğan’ın yapacağı şey HDP’nin seçimlere dişli ve etkin bir şekilde girmesini sağlamak olacaktır. Bunun için yapacağı şey siyasi bir afla Selahattin Demirtaş’ı sahaya sürmek olacaktır. 

Normal şartlarda yapılacak bir seçimde, HDP seçmeninin alacağı tavır gelecek dönem Türkiye’sinin iktidarını belirleyecektir. Eğer HDP, 2019 seçimlerinde İstanbul’da yaptığı gibi Millet İttifakını destekleseydi Cumhur İttifakının seçim kazanması hiçbir şekilde mümkün olmazdı. Ancak HDP, AKP’yi desteklemese bile Millet İttifakından yana da tavır almayınca, muhalefetin bundan sonraki işi hiç de kolay görünmüyor. 

Düşünsenize yarım puanların bile çok etkili olacağı bir seçimde en az yüzde 13’ün dışarıda kalmasını sağlıyor bundan da hiç rahatsızlık duymuyorsunuz. Aynı şekilde milyonlarca oy anlamına gelen KHK’lılar konusunda da AKP-Ergenekon ittifakından farklı bir şey söylememeye ısrarla devam ediyor ve o kitlenin de oy desteğiyle ilgilenmiyorsunuz. 

Tüm zamanların en başarısız hükümetine rağmen güçlü bir rüzgar oluşturarak, ülkedeki bütün toplumsal muhalefeti arkasına toplayamayan Millet İttifakı’nın, kendi aralarında yaptığı istikşafi görüşmeler sadece toplumun uyumasını sağlıyor. 

Titanic batmış herkes canhıraş bir şekilde nasıl kurtuluruzun hesabını yaparken yanınıza yanaşan bir gemiyi, mürettebatı siyahi diye taşlayıp geri döndürüyorsunuz. Bu tavrın akılla ve iyi niyetle izah edilir bir tarafı yok, bunun adı Recep T. Erdoğan’a çalışmaktan başka bir şey de değildir. HDP içerisinde derin devletin kontrolünde çok isim var ancak ayrı aday çıkartılması konusunda tek başına bu parti suçlanamaz. Buradaki asıl suçun, ayrı durmaları için elinden geleni yapan gamsız, kaygısız, umursuz muhalefette olduğu kanaatindeyim. Bu tavır, muhalefetin geçmişten gelen ve değiştirmemekte çok kararlı olduğu bir tavırdır.

Bundan sonra da seçimlere yönelik Recep T. Erdoğan’ın siyasi salvolarının devam edeceğini düşünüyorum. HDP’nin kapatılıp 400 kişiye siyaset yasağı getirileceği iddiası AKP için hiç de akıllıca bir tavır değil. Bunu yapması AKP’nin kendine ateş etmesi ve muhalefetin ekmeğine kaymak sürmesi demektir ki şeytana pabuç giydiren Erdoğan’ın böyle bir şey yapmasını beklemek saflık olur. Yani en azından bundan sonra HDP’nin zayıflamasını asla istemez. 

Tam tersi HDP’nin tutuklu siyasetçilerini de içine alacak şekilde genel bir siyasi af çıkarması daha muhtemeldir. Erdoğan, HDP kitlesi üzerinde etki yapacak tutuklu siyasileri salıvererek, potansiyel oylarını en yüksek oranda ellerinde tutmalarını sağlayacak adımlar atacaktır. Bölgede ve seçimlerde etkili olacak, açıklanabilir bütün siyasi figürün sahaya inebilmesinin yolunu açacaktır. Bu şekilde AKP’ye gelmeyecek oyların, millet ittifakına da gitmesi engellenecektir. 

Bu adımlara artık MHP’nin de itiraz etme şansı artık yok. Sinan Ateş cinayetiyle MHP, her şeyiyle Recep T. Erdoğan’a teslim oldu. Ateş cinayetinin, MHP’nin yönetim kadrosuna hatta partinin geneline sirayet edip etmemesi tamamıyla Recep Erdoğan’ın elinde. MHP, Erdoğan’a her konuda tam teslim olursa Sinan Ateş cinayeti torbacılarda bitecek, mırın kırın etmesi halinde ise muhtemelen daha ilerilere doğru yol alacak. 

Hasılı Türkiye’de siyaset nereden bakarsanız bakın iki ucu pislik olan bir değnekten ibaret.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

6 YORUMLAR

 1. Muhalefet HDP yi yanına çekerse HDP den alacağı %10 dan daha fazlasını kaybeder . Bunun farkında değil misiniz hala . Türkiye’den baya uzak kalmışsınız . Balala tv yi izlediğinizi varsayıyorum görmediniz mi oradaki iktidar karşıtı gençlerin HDP konusunda ki net tavırlarını. Bu kadar da yüzeysel yazılar yazmayın artık . Siz 1 milyon khk lının muhalefete oy vereceğinimi düşünüyor sunuz ? Dünyadan haberiniz yok yeminle sizin o güvenip cemaatte önemli görevler verdiğiniz beyinsizler şu an cemaate küfredip , Ak partinin ön saflarında bütün mitinglerde. Muhalefete oy verecekler de zaten ülkeden ayrıldı. Sizin bu her şeyin iyisini biz biliriz kafası bu hale düşürdü zaten bu kadar insanı bu hale . Bu yazarların böyle analizlerini gördükçe sinirlerim zıplıyor . Sitenin bütün yazılarını okuyorum her gün bu analiz yapıpta analizlerinin doğru çıktığı 10 tane köşe yazısı ya vardır ya yoktur . İyice siteyi bilim kurgu filmine çevirdiniz

 2. Özgür beyin yorumu çok iyimser olmuş.
  Bu sitede yazanların çoğunun fikirleri çok havada uçuşan yazılar.
  Öyle 10 tane falan isim yok.
  Siyaset ve Tr analizi birazda dini konuları yazanları kast ediyorum.
  Spor edebiyat sanat vb yorumculardan iyi kalemler var.
  Ayrıca aleme nizamat verirlerken kendi hanelerinde ki karışıklığı ortada kuyu var yandan geç diye atlayan tipler.
  Ek olarak böylesi bir site niye var.?
  O da ayrı sorulması gereken bir soru.
  Milad kabul ettikleri 17/25 den önce de öngörüleri ve okumaları çok ayağı yere basmayan okumalardı şimdi de öyle.
  Değişen bir şey yok yani….

  • Önce Özgür beye bir iki satır yazayım, sonra da size derken Ali Bahadır beyin cevabını okudum.
   Bence Ali bey, Özgür beyin “iyimser” (!) yorumunun cevabını iyi vermiş…
   Siz de “TR7/24 niye var?” diye sorup, bütün yazılarını okuma gereği hissedenlerden misiniz?

 3. “Ölçülebilirlik” önemli…

  İddia 1: “HDP ile ortak hareket edilirse, oy verebilecek %10’dan fazlası kaybedilir.”
  Cevap 1: Nasıl ölçtünüz? Tamam, Balala tv’den (ismini yorumunuzda gördüm; tanımam) değil ama Anadolu Ajansı mı söyledi? Değiniz velev doğru bile olsaydı, HDP’nin oyu %10’dan fazla olduğuna göre, AKP zulmünün bitirilmesi konusunda HDP ile ortak hareket edilmesi aklın ve mantığın gereğiydi. Bir daha yorumunuzda %10 yeerine %13’den fazla sallayın…
  AKP’nin HDP’ye yanaşması meşru, makul ve mantıklı da Muhalefetin “bir yol bulup”, bu konuda ortak hareket etmeye çalışması mı akılsızlık?

  İddia 2: “Türkiye’den uzak kalmışsınız?” (bunun için isabetli değerlendiremiyorsunuz) anlamında.
  Cevap 2: Bazılarımız için uzak kalınması (mekansal anlamda) kesin bir şey. Uzak sayılmak için Türkiye’nin neresinden kaç km. uzak olmak lazım? Arkadaşım, siz tr724’ün bütün yazılarını okuyacak kadar zaman ayırma gereği hissediyorsunuz da, ülkeden binbir zahmetle kaçmak zorunda bırakılan, gittikleri yerde ekmeğini überden ya da delivery’den çıkarmak zorunda kalan gazeteciler mi Türkiye’den haber alamıyor; olanları değerlendiremiyorlar?

  İddia 3: “Sizin o güvenip cemaatte önemli görevler verdiğiniz beyinsizler, şu an cemaate küfredip, Ak partinin ön saflarında bütün mitinglerde”
  Cevap 3: Hem de “bütün” mitinglerde… Neden biliyorsunuz? Siz de dediğinin gibi “Ak partinin” değil de, AKP mitinglerine katılanlardan mısınız?

  İddia 4: “Muhalefete oy verecekler de zaten ülkeden ayrıldı”
  Cevap 4: Ülkeden ayrılmak zorunda bırakılan kaç insan var? Önce bu soruyu bir sorun bakalım. Demek ki artık Türkiye’de kalan herkes AKP mitinglerinin ön saflarında naralar atarak cemaate küfrediyor ve bunlar da cemaatte önceden güvenilip önemli görevler yapılmış insanlar. 20 yıllık iktidarında ancak 2,5 adamı devşirebilen AKP’nin ülkede kalmak zorunda olan KHKlıların oylarını alacağına emin misiniz?

  İddia 5: “Sizin bu her şeyin iyisini biz biliriz kafası bu hale düşürdü zaten bu kadar insanı bu hale”
  Cevap 5: Yine bir toptancı fatura ödetme zihniyeti yansıması. Alper bey gayet güzel bir yazıyla yazmış yazısını; argümanlarını açıkça koymuş ortaya. Bir dikkat edin bakalım, yazdığınız yorum AKP trollerinin ses tonuna ne kadar benziyor.

  İddia 6: “Sitenin bütün yazılarını okuyorum; hergün bu analiz yapıp da analizlerinin doğru çıktığı 10 tane köşe yazısı ya vardır ya yoktur. İyice siteyi bilim kurgu filmine çevirdiniz”
  Cevap 6: Sitenin bütün yazılarını -hem de Türkiye’den okuyorsanız- “mübalağa zımni yalandır” düsturunu biliyor olmalısınız. Eğer yazdığınız literal anlamda doğruysa, tr724’ü kendi yazarlarından bile daha çok okuduğunuzu iddia etmekte de bir beis yok. Yemin etseniz yeniminizde hanis olmayacağınıza emin olabilirsiniz.
  Şimdiye kadar, 10 köşe yazısının analizinin bile doğru çıkmadığını düşündüğünüz bir medyayı hem de bütün yazılarıyla takip etmenizin ardındaki saik nedir?

  Not: tr724’ün bir güzellği ki, Türkiye’deki gazetelerin büyük bir çoğunluğunun yorum yazma imkanı vermediği, verenlerin de yazdıklarımızı yayınlamadığını açıkça gördüğümüz bir konjoktürde, sizin bu yorumunuzu yayınlamaktan çekinmiyor…

  • Ahval dan okuyucu yorumlarına yer vermeleri konusunda ricada bulunmuştum. Cevap bile vermediler. T24 gibi muhalefet görüntüsü sergileyen gazetelerde bu pek mümkün değil.

   Bu arada analizler muhtemel sonuçlar hakkında isabet yakalamayı gerektirmez.

   Demokrasi münafıkları HDP den tokat yemesi için diğer yanağını da uzatmasini istiyorlar. O insanların yemediği dayak kalmadı, halen onlardan bağırlarına taş basmaları isteniyor. Yok öyle yağma !

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin