Muhalefet seyir köşkünde

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

Muhalefetin, iktidarla Hakimler Savcılar Kurulu için al gülüm ver gülüm pazarlık yaptığı bir dönemde, milyonlarca insan oturmuş Sedat Peker’in yeni videosunun yayınlanmasını bekliyor.

İçlerinde “Peker iktidarla ha bugün anlaştı ha yarın anlaştı” diye bir ürperti taşımakla beraber, Pazar gününü iple çekiyor ve sabahın köründe yayınlanan videoyu izliyor.

Toplumun, siyasetten, yargıdan, devlet kurumlarından ümidini yitirmiş olarak, Sedat Peker’e umut bağlaması hayatın bir ironisi değil de nedir?

Hala sade suya tirit konuları gündem yaparak, mıy mıy mıy konuşan, konuşmaları bile heyecan uyandırmayan muhalif görünümlü partilerin umutsuz hali, Sedat Peker’i toplumsal muhalefetin merkezi haline getirdi.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Bugüne kadar hükümetin ülkenin başına açtığı her gailede gidip yanında durdukları gibi muhalif partilerin, Sedat Peker’in anlattıkları konusunda hükümetin yanında olduklarını açıklamaları da an meselesi.

Toplumu uyutarak, iktidarın da uyumasını bekleyen, ringde köşeye çekilmiş rakibinin vurmaktan yorulup kendiliğinden nakavt olmasını ümit eden muhalefet, maalesef Sedat Peker’in uyandırdığı heyecanın yüzde birini bile uyandıramıyor.

Bu heyecan ete kemiğe bürünmedikçe de hiçbir anlamı olmayacak. Yani Peker ya da herhangi başka birisi bu iktidarın bütün kirli çamaşırlarını dökse, en iğrenç olayları, en kriminal hadiseleri deşifre etse, bugüne kadar hiç kimsenin bilmediği suçlarını bir bir anlatsa, anlattıkları bir YouTube videosu olmaktan öteye gidemiyorsa bir anlam ifade etmiyor. Kamuoyu ilgisi zayıfladığında her şey kaldığı yerden devam edecek.

Yetkisi olan birileri, mesela bir savcı, anlatılanların peşine düşmeyecekse hiç bir anlamı yok. Bu kadar iddia resmi evraklara geçirilip bir dava konusu olmayacaksa, kamuoyu sadece heyecan uyandıran bir film izlemiş olacak o kadar. Film izlerken “aaa, ooo, vay be” ünlemleri bol bol zikredildikten sonra herkes işine bakmaya devam edecek.

Sedat Peker’in anlattıkları sır mıydı? Değildi, bu bilgilerin daha çok insan için sır olmaktan çıkması, eğer bu kirli, adaletsiz, suç düzenini değiştirecek bir eyleme yol açmıyorsa, faillerin safları sıkı tutmak için daha iyi örgütlenmelerinden öte sonuç doğurmayacak. Sedat Peker’in kendisini kurtaracak bir anlaşmayı yapmasına yarayacak sadece.

Bugün anlatılan hiçbir kirli ilişki yönetimde bir değişikliğe sebep olmuyor, siyaset bütün bu kriminal ilişkilerden yola çıkarak, hırsız ve zalim bir yönetimi alaşağı edecek bir politika geliştirmiyorsa heyecan yapmak boşuna. Toplumun yetki verdikleri, sivil vatandaşlar gibi sosyal medyada mesaj atarak muhalefet yapmaktan öteye geçmeyecekse, bu suç düzeninin bir parçası değil de nedir?

İfşa olan suçların peşine düşmüyor, ete kemiğe büründüremiyorsa, tam seçim gecesi ortadan kaybolup bütün ipleri iktidarın emrine bırakıveriyorsa bütün bu konuşmalar boş bir oyalanmadan başka bir şey değildir.

Sedat Peker’in son videoda anlattıkları sadece Türkiye’yi değil, dünyayı ilgilendiren kriminal konulardı. Terörizmin beslenmesi, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı gibi konular gündeme geldi.

Peki uluslararası düzen neden harekete geçmiyor? Bu anlatılan konular yıllardır dünya devletlerinin de çok yakından bildiği, raporladığı, kayıt altına aldığı şeyler. Reza Zarrab’ın anlattıkları ifşa ettikleri de hala oracıkta duruyor. En azından 15 Temmuz’un gerçek hikayesini kimsenin bilmediği kadar yakından biliyorlar ama bütün dünya Türkiye’de mazlum ve masumların üzerinde tepinmesini, oturmuş izliyor.

Bütün bu ifşaatın ete kemiğe bürünmesi ve soruşturmaya konu edilmesi gerekir. İçeride ve dışarıda bu iktidar kalsın diye özel bir gayret yoksa tabii…

1 YORUM

  1. Kötü bür halin, harika bir çizimi olmuş. Eğer en sonunu ” İçeride ve dışarıda bu iktidar kalsın diye özel bir gayret yoksa tabii…” cümlesiyle taçlandırmasaydınız, büyük bir eksiklik kalırdı.
    Sanırım buradan yola çıkarak, “içeride bu iktidar kalsın diye özel bir gayret gösterenler” ve “dışarıda bu iktidar kalsın diye özel bir gayret gösterenler” diye birkaç makale daha yazarsanız, tablo heykelleşmeye başlayacak…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin