Müftü talimat vermiş, imam meslektaşlarını böyle fişlemiş

ÖZEL HABER | TUNA YILDIZ

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında devletin bütün kurumlarında Gülen Hareketine yönelik hukuksuz tasfiyeler yapıldı. Darbe öncesi hazırlanan fişleme listeleri doğrultusunda yüz bini aşkın kamu personeli Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) işinden atıldı. KHK’larla kamudan uzaklaştırıldığı için özel sektörde de kendilerine iş bulamadı. Kamu personellerinin fişlenmesinde ve kamudan atılmasında çoğunlukla itirafçı ya da şikayetçi ifadeleri etkin oldu. İtirafçılar, “Sohbette gördüm, geziye gittik, bankaya para yatırdı, çocuğunu okula gönderdi ve himmet verdi” şeklinde bilgiler vererek, binlerce insanın hayatını kararttı.

Bu kapsamda itiraf mekanizmasının en etkili yürütüldüğü kurumlardan biri de Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) oldu. 15 Temmuz sonrasında DİB bünyesinde “FETÖ ile mücadele” adı altında bir birim kuruldu. Birim il ve ilçe müftülerine bu kapsamda özel görevler verdi. Müftüler de bölgelerinde etkili imamlarla irtibata geçerek, Gülen Hareketiyle irtibatlı olduğu ileri sürülen imam ve müezzinlerin tespitini yaptı. Bu kapsamda birimin en etkili çalıştığı yer olarak Ankara, İstanbul ve Konya ön plana çıktı. Müftüler, aylık periyotlarla hazırladıkları raporları Diyanet İşleri Başkanlığı’na sundu. Mücadelede başarılı olan müftüler ve imamlar ya kurumda daire başkanı oldu ya da istediği bir camide imam hatip olarak ataması yapıldı.

MESLEKTAŞLARINI FİŞLEYEN İMAM

Bu kişilerden birisi de DİB personeli, Ünal A.. Ankara’da bir camide imam hatip olarak görev yapan Ünal A., 15 Temmuz’un hemen ardından ilçe müftüsü tarafından makamına çağrıldı. Müftü imamdan, çevresindeki camilerde görevli imamların Gülen grubuyla irtibatlı olup olmadığını tespit etmesini istedi. AK Parti’ye de yakın olduğu bilinen imam, birkaç ay için de çevresindeki 15 caminin imamıyla ilgili fişleme tutanağı hazırladı. Daha sonra bunu ilçe müftüsüne sundu. Müftü de rapora bazı eklemeler yaparak, Diyanet İşleri Başkanlığı’na sundu.

‘FETÖ’CÜLER CAMİYİ TERK ETSİN, ARKAMDA NAMAZ KILMASIN

DİB kaynaklarından alınan bilgilere göre; raporu hazırlatan ilçe müftüsü birkaç ay içinde Diyanet’te daire başkanı olarak atandı. Görevine başladıktan sonra ilk icraatı, fişlemeleri hazırlayan imam arkadaşını istediği bir camiye imam hatip olarak atamasını yaptı. Bir dönem imam Ünal A. ile çalışan bir meslektaşı, 15 Temmuz sonrası imamın, camii cemaati arasında kin ve nefret oluşturduğuna dikkat çekiyor. Özellikle Cuma namazları öncesinde ve sonrasında yaptığı sohbetlerde Gülen grubuna yönelik ağır ithamlarda bulunduğunu aktaran meslektaşı, namaz kıldırmadan önce de arkasına dönerek, “‘FETÖ’cü olan varsa arkamda namaz kılmasınlar. Acil camiyi terk etsinler” şeklinde ifadeler kullandığını vurguluyor.

FETHULLAH OLAN OĞLUNUN İSMİNİ TAYYİP YAPTI

İmam Ünal A. ile ilgili önemli bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Ünal A.’yı yakından tanıyan arkadaşlarından alınan bilgilere göre imam, 17 Aralık sürecine kadar Gülen grubunun bütün etkinliklerinde boy gösterdi. Diyanet personelleri arasında kendisini Gülen grubuna yakın olarak takdim etti. Hatta yeni doğan oğluna “Fethullah” ismini verdi. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra irtibatını tamamen kesti. Hatta 15 Temmuz sürecinden sonra da oğlunun ismini değiştirerek “Tayyip” yaptı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin