MİT’in kaçırdığı Bahtiyar Fırat’tan 7 gündür haber alınamıyor!

Hakkâri Yüksekova’da yaşayan servis şoförü olan Bahtiyar Fırat, Tahran’a gitmek üzere geldiği İstanbul Havalimanı’nda pasaport kontrolünden geçti. Havalimanında alıkonulan Fırat’a polis ‘‘Seni Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) teslim etmek üzere gözaltına almamız gerekiyor.’’ diye söylendi.

Yapılan işlemlerin uzamasıyla birlikte uçağı da kaçıran Fırat, bir süre sonra yanlış anlaşılma olduğu söylenerek serbest bırakıldı. Geceyi geçirmek üzere havalimanında otele gitmek için taksiye binen Fırat bindiği taksinin sivil araçlar tarafından takip edildiğini gördü.

ESRA FIRAT: EŞİM ŞU AN NEREDE SAVCILIK 1 HAFTADIR BİLGİ VERMİYOR

Hemen telefonla eşini arayan Fırat, “Beni takip ediyorlar, telefonum kapanırsa savcılığa başvur.” dedi. 13 Ekim gecesinden beri bir daha eşinden haber alamayan eşi Esra Fırat, “O geceden beri kendisinden haber alamıyoruz. Eşim bir suç işlemişse bile şu an nerede olduğunu, sağlığını ve akıbetinin ne olduğunu bana söylesinler. Bir haftadır savcılık tek bir açıklama yapmadı. Eşim şu an nerede ve ne yapıyor bilmiyorum. ” dedi.

Bahtiyar Fırat’ın ailesi yaşananların ardından İstanbul’a gelerek savcılığa başvurdu. Savcılık ilk aşamada aileye, “Bahtiyar’ı MİT gözaltına almış, sabırlı olun.” dedi. Daha sonra dosyaya el koyan başsavcılık, Bahtiyar Fırat’ın nerede olduğunu bilmediklerini, soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

GERGERLİOĞLU: SAVCILIK, İŞLEM YAPMIYOR, AÇIKLAMA YOK

MİT’in kaçırdığı Fırat ile ilgili olarak Twitter hesabından paylaşım bulunan HDP Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, ‘‘Yine bir kaçırma vakası!!! Yüksekovalı Bahtiyar Fırat İstanbul’da kaçırıldı 13 Ekim 2020 günü eşini arayarak takip edildiğini, eğer kaçırılırsa Savcılığa gitmesi gerektiğini söyledi Savcılık, işlem yapmıyor, açıklama yok! Öncekilerden bildiğimizi aynısı!’’ ifadelerini kullandı.

YUSUF BİLGE TUNÇ NEREDE? 452 GÜN OLDU!

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndaki görevinden 15 Temmuz’dan sonra KHK ile ihraç edildikten sonra 6 Ağustos 2019’da güpegündüz Ankara’nın göbeğinden siyah transporterla kaçırılan Yusuf Bilge Tunç, 452 gündür ortaya çıkarılmadı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin