MİT’in bilgilendirmesi üzerine operasyon yapan polisler kumpastan yargılandı

Alman ve Amerikan istihbaratlarının Afganistan’a savaşmak için gidecek şüphelilerin isimlerini MİT aracılığıyla Türkiye’ye bildirdiğini, bu kişilere operasyon düzenleyen polislerin kumpas kurmaktan yargılandığını ortaya çıktı.

Nordic Monitor’ün haberine göre, aralarında Türk makamlarının bir süredir takip ettiği isimlerin olduğu listede yer alan terör zanlılarının bazıları İran üzerinden Afganistan’a geçmek için yurtdışına çıkış yaparken havalanında yakalandı.

Yakalan zanlılardan eski futbolcu Candan Sayın ifadesinde cihat yapmak için Afganistan’a gittiğini bu sebeple İran’a seyahat ettiğini kabul ederken, serbest kalması halinde tekrar bölgeye gitmek için çaba göstereceğini itiraf etti.

Terör listesinde yer alan sanıklardan Mahsum Yeşilırmak’ın cihat için yurtdışına savaşçı toplayan illegal http://diriliszamani.com ile irtibatlı olduğu ve Tahşiyeciler adlı grup üyesi olduğu tespit edildi.

Tahşiyeciler Grubu ile ilgili olarak Genelkurmay Askeri İstihbarat’ın, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2009 yılında önlem alınması gereken terör örgütü olarak rapor düzenlediği ortaya çıkmıştı.

2010 yılında El Kaide’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan Tahşiye grubuna ait evlerde 3 el bombası, 7 tabanca,18 av tüfeği, patlayıcı yapımında kullanılan malzeme ve yabancı ülke temsilciliklerine ait krokiler ve istihbarat notları ele geçirilmişti.

2014 yılında AKP hükümeti Tahşiyeciler Grubu’nun mağdur edildiğini iddia ederek başta örgüt liderleri Mehmet Doğan ve Yusuf Selami Çakaroğlu olmak üzere gözaltına alınanları Fethullah Gülen, polisler, hakimler, ve gazeteciler hakkında şikayetçi olmaya çağırdı.

Örgüt lideri Mehmet Doğan 19 Aralık 2014 tarihinde CNN Türk’te katıldığı programda Üsame Bin Ladin’i Müslüman olduğu için sevdiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hapishanede görme yeteneğini kaybettiğini söylediği Doğan’ın elindeki notları rahatlıkla okuduğu görüldü.

2017 yılında ‘Tahşiyeciler grubuna” kumpas kurduğu gerekçesiyle aralarında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in de bulunduğu 23’ü tutuklu 33 sanık hakkında karar açıklandı.

İki yıldır süren yargılamayı sonunda mahkeme, Hidayet Karaca’ya 31 yıl 6 ay, Ali Fuat Yılmazer’e toplam 16 yıl 6 ay, eski emniyet müdürleri Yurt Atayün, Ömer Köse ve Tufan Ergüder’e ise toplam 25 yıl altışar ay hapis cezası verdi.

Haberin İngilizce orjinali ve belgelerin tamamı için:

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin