MİT TIR’larında suçun faturası, yargı mensuplarına kesildi

MİT TIR'ları

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Adana ve Hatay’da MİT’e ait silah yüklü TIR’ların durdurulmasına ilişkin davada kararını açıkladı. Aralarında eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık ile eski Adana Jandarma Bölge Komutanı tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nun da bulunduğu 18 sanığa verilen hapis cezaları onandı. Sanıklar, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘devletin gizli kalması gereken belgelerini temin etme’ ve ‘devletin gizli kalması gereken belgelerini açıklamakla’ suçlanıyordu.

Silah yüklü MİT TIR’ları en son suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker’in ifşaatlarıyla gündeme gelmişti. Peker, 2014 yılı ocak ayında durdurulan MİT’e ait 3 TIR’da ele geçirilen silahların, Suriye’de El Nusra’ya gönderildiğini itiraf etti. Peker’in açıklamalarına göre silahlar kendi ismiyle, SADAT aracılığıyla sevk ediliyor ve karşılığında ‘ham petrol’ alınıyordu. “Pandora’nın ilk kutusunu açalım,” diyen Peker, sistemin nasıl işlediğini videoda ayrıntılı olarak anlatıyordu.

19 Ocak 2014’te Suriye’ye giden 3 TIR, yapılan bir ihbar üzerine Hatay’da durdurulmuştu. İhbarda söz konusu TIR’ların El Kaide terör örgütüne ait olduğu belirtiliyordu. Yapılan incelemede TIR’ların dorsesinin ‘silah ve mühimmat’ yüklü olduğu belirlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, olay patlak verdikten günler sonra, “O TIR’larda silah olsa ne olmasa ne!” diyerek aslında suçu itiraf edecekti. Yandaş yazarlardan söz konusu TIR’larda silah yüklü olduğunu itiraf edenler bile oldu.

MİT TIR’ları davasındaki ‘kumpas’ iddialarının hiç bir hukuki alt yapısı yok. AKP rejimi savaş suçu işlerken resmen suç üstü yakalandı. Kendisini yakalayanlara da bedel ödediyor.
Tek bir soru bile kumpas iddialarını yerle bir etmeye yeter; O TIR’lar ve içindeki silah ve mühimmatlar kime ait?

Diyelim ki MİT’e ait, ki TIR sürücüleri de böyle söylüyor. MİT’in söz konusu dönemde silah ve mühimmat taşımak gibi bir görevi var mıydı? Yok… O halde yapılan iş illegaldir ve rejim başka bir ülkedeki iç savaşa müdahil olmuştur. Burada suç işleyen hakim, savcı ve polisler değil; rejimin bizzat kendisi ve istihbarat teşkilatıdır.

Yabancı bir devlete/örgüte vs. parlamentonun izni olmadan silah göndermek de suçtur. Meclis’in bu silah sevkıyatından haberi var mı? Yok…

Diyelim ki TIR’lar ya da içindeki silah ve mühimmatlar MİT’e ait değil. O halde ortada bir silah kaçakçılığı vardır. Dolayısıyla ortada ‘devlet sırrını ifşa’ ya da ‘casusluk’ suçu da yoktur.

İşin özü şu; AKP rejimi MİT TIR’ları soruşturmasında suç üstü yakalanmıştır. MİT, yetkisini aşmış; rejim cihatçı gruplara Meclis’in bile haberi olmadan SADAT eliyle silah ve mühimmat sevk etmiştir. AKP savaş suçu işlemiş ancak bu rezaletin faturası suçu ortaya çıkaran kolluk güçlerine, yargı mensupların ve gazetecilere kesilmiştir…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin