Milyonlarca öğrenci tepki gösterince YÖK sınav süresini uzatıp baraj puanını düşürdü!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın YKS tarihini öne almasının ardından milyonlarca öğrencinin sosyal medyada tepki göstermesi üzerine YÖK, TYT süresinin artırıldığını ve 180 baraj puanının düşürüldüğünü duyurdu.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) bir açıklama yayınlayarak, lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanının bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170’e çekildiğini bildirdi.

YÖK ayrıca, Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavında geçen yıl verilen 135 dakikalık sürenin, yalnızca bu yıl için 30 dakika daha ilave süre ile 165 dakikaya çıkarıldığını bildirdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“TYT sınavında geçen yıl verilen 135 dakikalık süre, yalnızca bu yıl için 30 dakika daha ilave süre ile 165 dakikaya çıkarıldı. Lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı da bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170’e çekildi. Üniversite sınavı Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda koruyucu önlemler alınarak en uygun şartlarda yapılacaktır.”

ÖĞRENCİLER SOSYAL MEDYADAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Tüm dünyada yaklaşık 250 bin kişinin öldüğü koronavirüs salgını nedeniyle daha önce 25-26 Temmuz’da yapılacağı duyurulan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 27-28 Haziran’da yapılacağını açıklayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a öğrenciler sert tepki gösterdi. Öğrenciler, YKS sınav tarihinin öne çekilmesi kararına sosyal medyada #yks2020 #emeğimizoyuncağınız etiketiyle tepki gösterdi. Yaklaşık 271 bin kişi #emeğimizoyuncağınız #yks2020 etiketini kullanarak Erdoğan’ın aldığı kararı protesto etmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin