Milyarderler listesi tepe taklak; 11 milyarder listeden düştü, Ülker gitti, Saray’ın müteahhidi en zengin oldu

Forbes 100 Türkiye zenginleri listesi bir yılda tepetaklak oldu. 2017’de 40 olan Türkiye’deki milyarder sayısı 29’a inerken, liste başındaki isim Murat Ülker artık en zengi isim değil. İlk sıraya yerleşen Erman Ilıcak’ın serveti 3.8 milyar dolar. Listeye merhum işadamı Mustafa Koç’un kızları Esra Koç (22) ve Aylin Koç (18) da girdi.

Forbes 100’ün 2018 listesinde dikkat çeken gelişmeler yaşandı. Milyarder sayısı azalırken, Türkiye’nin en zengin insanı Erman Ilıcak’ın servetinin tutarı 3.8 milyar dolar olurken onu 3.7 milyar dolarla Murat Ülker izledi. Türkiye’nin en zengin üçüncü insanı ise 2.1 milyar dolar ile Hüsnü Özyeğin oldu. Özyeğin üçüncülüğü Osman Kibar ile paylaştı.

BEŞTEPE SARAYI’NIN MÜTEAHHİDİ İLK SIRAYA YERLEŞTİ

Bu yıl “En Zengin 100 Türk” listesinde ilk sırayı alan Rönesans Holding’in sahibi Erman Ilıcak, Erdoğan döneminin gözde işadamlarından. Geçen yıl 4 milyar dolarlık servetiyle ikinci sırada yer alan Ilıcak, 3.8 milyar dolarlık servetiyle ilk sıraya yükseldi. Ilıcak, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı binasının müteahhidi olarak da biliniyor.

İLK VE TEK PROJEM DEMİŞTİ

Türkiye’nin yeni en zengini olan Erman Ilıcak, Saray’ın maliyetine yönelik eleştirilere ilişkin şunları söylemişti:

“Maliyet konusunda biz TOKİ’nin taşeronuyuz, maliyet vermeye yetkim yok. Saray inanın 1000 odalı değil. Kaç odalı olduğunu bilmiyorum. 450 bin metrekarelik büyüklüğü var. Yanlış bir iş olmadı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı Türkiye’ye yaptığım ilk ve tek proje oldu. Sarayda kullanılan malzemelerin tamamına yakını yerlidir. Yerli malzemelerin kullanılması için büyük gayret sarf ettik. Çok az malzeme yurtdışından getirilmiştir ama projenin tamamında Türk mimarlar, mühendisler ve işçiler çalıştı. Bu saray Anıtkabir gibi Meclis gibi çocuklarımıza bir mirastır. Bizim için büyük onur, şeref ve gurur kaynağıdır. Çalışan tüm arkadaşlar da bunu gururla anlatıyorlar. Çocuklarımıza bırakacağımız bir mirastır.”

MİLYARDER SAYISI GERİLEDİ

Listedeki toplam servet düşüşü 21.5 milyar dolar oldu. 2017 listesinde 40 milyarder yer alırken 2018 listesindeki dolar milyarderi sayısı 29’a geriledi.

11 isim ise bu yıl Forbes 100’de ilk kez yer aldı. Daha önceki yıllarda listeden düşen üç isimse bu yıl geri döndü. Toplam servetten 6,1 milyar dolar pay alan bu isimler arasında geçen yıl hayatını kaybeden Şarık Tara ve Erdoğan Demirören’in varisleri ile 2016’da hayatını kaybeden Mustafa Koç’un iki kızı da yer alıyor. Mustafa Koç’un kızları Esra Koç (22) ve Aylin Koç (18) Koç Grubu şirketlerinde hissedar olan dördüncü kuşaktan ilk üyeler oldu. Koç kardeşler aynı zamanda Forbes 100 tarihinin en genç isimleri arasına girdi

MİLYARDER SAYISI 40’TAN 29’A İNDİ

Bu yıl Forbes 100’de 29 dolar milyarderi var. Geçen yıl bu sayı 40’tı. Bu yıl listede 28 kadın yer aldı. Kadınların toplam servet içindeki payı yüzde 19,7. En zengin kadın ise 2 milyar dolarlık servetiyle Semahat Arsel.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin