Milyarder işadamı Jeff Bezos, bugün uzaya seyahat ediyor

bezos

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un, sahibi olduğu uzay araştırmaları şirketi Blue Origin’in geliştirdiği roket ile bugün uzaya seyahat etmesi planlanıyor. Türkiye saati ile 16.00 sıralarında gerçekleşmesi beklenen fırlatmanın adresi ise, Bezos’un Teksas’taki özel merkezi olacak. Yapılan planlamaya göre, dört mürettebatı taşıyan kapsül, 76 kilometre irtifada roketten ayrılacak.

Roket fırlatma platformuna geri dönerken, kapsül 106 kilometre yüksekliğe doğru yolculuğa devam edecek. Hedeflenen irtifaya ulaşılması sonrası kapsül yer yüzüne geri dönüşe geçecek ve paraşütle çöle iniş yapacak.

CBS kanalına uçuş ile ilgili konuşan Jeff Bezos, “Eğitimleri aldık. Araç hazır, mürettebat hazır, ekip inanılmaz. Herkes çok iyi hissediyor. Heyecanlıyım. İnsanlar bana gergin olup olmadığımı soruyor. Gergin değilim ama merak ediyorum. Neler öğreneceğimizi merak ediyorum. 4 dakika boyunca sıfır yer çekiminde olacağız. Kemerlerimizi çözerek uçacağız ve Dünya’nın ince atmosfer katmanına bakacağız.” dedi.

New Shepard ismi verilen uzay aracı, gelecekte önemli bir yere sahip olacağı öngörülen uzay turizmi alanında hizmet vermek üzere geliştirildi.

Tarihi yolculukta Bezos’a kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Wally Funk ve 18 yaşındaki Oliver Daemen isimli öğrenci eşlik edecek. Bu dört kişinin içinde olacağı kapsül, uzaya fırlatılan en büyük pencerelere sahip kapsül olması ile öne çıkıyor. Wally Funk, “Bu gerçekleşecek. Yukarı çıkmak için çok uzun zaman bekledim ve hayal ettim.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin